Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

İsrail’in, İran’ın nükleer çalışmaları ile ilgili olarak elde ettikleri bilgi ve belgeleri incelenmek üzere Almanya ve Fransa’ya göndereceği ifade edildi. İsrail Başbakanlık Dairesi’nden 1 Mayıs 2018 günü yapılan açıklamada, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Angela Merkel ile bir dizi telefon trafiği gerçekleştirdiği belirtilerek, İran’ın nükleer silah edinme çabaları çerçevesinde İsrail tarafından elde edilen ayrıntılı istihbarat bilgilerini paylaşmak üzere Tel Aviv’in nükleer uzmanlardan oluşan bir heyeti önümüzdeki günlerde Fransa ve Almanya’ya göndermesi konusunda tarafların mutabık olduğu belirtildi.

Diğer taraftan İsrail merkezli Yedioth Ahronoth gazetesinde yer alan bir haberde, Netanyahu’nun Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile de bir telefon görüşmesi yaptığı ifade edilerek, tarafların görüşmede İran ile imzalanan nükleer anlaşma çerçevesindeki kapsamlı ortak planın mevcut durumu hakkında fikir teatisinde bulundukları belirtildi.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada ise Netanyahu’nun İran nükleer programı ile ilgili olarak yaptığı açıklamaların yeni bir bilgi ve ikna edici olduğu vurgulandı.

Aktaran: Yücel Tünel

Kaynak: https://www.mashreghnews.ir/news/851564/