Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Bana “hayatını bir kelimeyle özetlesen bu hangisi olurdu?’’ diye sorarsanız size vereceğim cevap ‘merhaba’ olur. Aslında çok işlevsiz bir kelime olarak gözükse de hayatımızda çok önemli bir yere sahip. Peki, nedir bu kelimenin önemi? Çok şey gizlidir aslında bu kelimede. Farkında olmasak bile biz her şeye bu kelimeyle başladık. İlk dostluklar, sevgiler hep bu kelimeyle kuruldu. Düşünün hiç tanımadığımız insanlarla dolu bir yere girdiğimizde ilk bu kelimeyi söyledik. Bu demek oluyor ki insanlarla paylaştığımız ilk şey bu kelime oldu. İlk başta o yabancı olan merhaba insanlarla yakınlaştıkça onlar gibi dosta dönüştü. Sadece bu da değil.

Merhaba deyişimizden duygularımızı bile anlar karşımızdakiler. Mutluysak canlı, mutsuzsak bezmiş bir şekilde kullanırız bu kelimeyi. Özellikle sevmediğimiz birisinin karşısında bu kelimeyi gözlerimizi devire devire söyleriz ki karşımızdaki durumu anlasın. Şu günlerde merhaba kelimesinin anlamı sadece bunlarla sınırlı değil. Show dünyası sağ olsun, bu kelimeyi ağzında oyuncak edenlerle doldu. Kelimeyi ‘merhabağğğ’ diye uzatanlar mı desem, aklınıza gelecek en tiz seste kelimeyi söyleyen mi… Aslında onlara kötü konuşuyorlar diye kızmamak ya da alay etmemek lazım. Başında dedim ya bu kelimenin altında çok şey gizli diye. Onlar da kendi kişiliklerini ortaya koyuyorlar bu kelimeyi söyleyiş biçimiyle. Yani bu da kelimeye başka bir özellik daha eklemiş oluyor. Bir nevi kişilik analizi olarak ta kullanabiliriz bu kelimeyi. ‘‘Artık bitirmişsindir’’ diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Daha çok özelliği var bu kelimenin. Sadece insanlara söylenmez. Yağmura, sevdaya, vatana, buluta, zamana da merhaba diyebilirsiniz…

Biraz da kelimenin gerçek anlamından bahsedeyim. Bu kadar anlam yüklediğim kelime Farsçadan dilimize gelmiştir. Anlamıysa benden sana zarar gelmez demektir. İşin trajikomik tarafıysa bu anlama sahip bir kelimeyi dostumuza söylediğimiz kadar düşmanımıza da söyledik. Yani dostlarımızı edindiğimiz gibi düşmanlarımızı da edindik bu kelimeyle. Yedi tane harften oluşan bu kelimeye ne çok özellik sığdırdım değil mi? Her harfe bir özellik olarak düşünelim. Peki, sizler hayatı hangi kelimeyle özetliyorsunuz? Belki de sizin için de hayatın özeti bu kelimenin zıttı olan “hoşça kal”dır. Sonuçta merhabayla kazandığımız şeyleri “hoşça kal” ile uğurladık.