Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Geçenlerde çok sevdiğim bir arkadaşım ile sohbet ederken bana ilginç bir cümle söyledi; hayatın anlamını yitirdim sanırım; kaybolmuş hissediyorum, bana bu konuda yardımcı olabilir misin? Hepimiz zaman zaman bu duyguya kapılırız; böyle dönemlerde bir bilanço çıkarmak, biraz hayal kurmak, geleceğe odaklanmak iyi gelir.

Hayatı çok yoğun bir tempoda yaşıyoruz, diğer yandan yaptığımız şeyler gerçekten istediğimiz ve bize keyif veren şeyler mi, evet sorumluluklarımız var ama kendimize ve hayallerimize zaman ayırmak da en az sorumluluklar kadar önemli değil mi?

Arkadaşım 9-6 kurumsal bir işte çalışıyor, trafik ile birlikte günün 11 saati yolda ve işte geçiyor; uykuya ayırdığı süreyi de çıkarınca geriye hafta içi günlerde 5 saati kalıyor, hafta sonu ise çok daha fazla zamanı var elbette. Diğer yandan; benim görüşüme göre fazla TV izliyor ve sosyal medyada ya da telefonu ile whatsapp gruplarında yazışarak çok fazla zaman geçiriyor ya da kaybediyor.

Ben çocukluğumdan beri hayatın anlamı üzerine düşünürüm, “nereden geldik nereye gidiyoruz?” sorusuna cevap ararım. Hayatın anlamı dediğimizde kişinin kendisini ve içinde yaşadığı dünyayı keşfetmesinin önemli olduğunu düşünürüm.

Bu dünyaya gelişimizin bir anlamı, bir amacı olmalı, kişi kendisini ve yeteneklerini yakından tanıyarak bu nedeni keşfetmeli ve diğer insanlarla paylaşmanın bir yolunu bulmalı, ancak bu şekilde tatmin olduğumuz bir hayat yaşayabiliriz.

Hayatımızın amacı sadece işe gidip gelmek ve boş zamanlarımızda TV izlemek olmamalı diye düşünüyorum. Eğer sevdiğiniz şeylere zaman bulamıyorsanız yaşamınızı biraz sorgulayın lütfen. Hayat biraz da sevdiğimiz şeylere vakit ayırmaktır, hayaller kurmaktır, deneyimler yaşamaktır.

Hayatın anlamı yeni şeyler öğrenmektir, kendimizi geliştirmektir, birbirini tekrar eden günlerin içinden sıyrılıp istediğimiz gibi günleri oluşturmaktır.

Hayatın anlamı dünyaya bir katkı sağlamaktır; mutlu olmaktır, yardım etmektir, bir eser bırakmaktır, şu dünyada olumlu izler oluşturmaktır.

Hepimiz çok özel ve benzersiziz, belki bugüne kadar nasıl bir katkı sağlayacağınızı henüz keşfetmemiş olabilirsiniz, varsın öyle olsun, bugünden başlayarak bu konuyu biraz daha fazla düşünün lütfen, emin olun bazı fikirler oluşacak ve zaman içinde gelişecektir.

Hayatın anlamı, anlamı ve amacı olan bir hayat yaşamaktır.

Sevgi ile kalın.