Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

ABD Başkanı Trump, İdlib’deki kimyasal saldırıyı kınadı, “Suriye’deki kimyasal saldırıya karşı harekete geçme sorumluluğum var. Dün yapılanlar benim için kabul edilemez” dedi. Trump, “Benim Suriye ve Esed’e karşı tavrım çok değişti. Bu olay kırmızı çizginin ötesinde benim için çok çizgileri geçti” ifadelerini kullandı. Trump’ın yardımcısı Mike Pence de tüm seçeneklerin masada olduğunu söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump, Suriye’nin İdlib kentindeki kimyasal silah saldırısını kınadı. Trump, “Suriye’deki kimyasal saldırıya karşı harekete geçme sorumluluğum var. Dün yapılanlar benim için kabul edilemez” dedi.

Trump, Ürdün Kralı 2. Abdullah’la düzenlediği ortak basın toplantısında, Suriye’de Beşşar Esed rejiminin düzenlediği kimyasal silah saldırısına ilişkin açıklamalarda bulundu. Saldırıyı “dehşet verici” olarak niteleyen Trump, “Masum insanlar, çocuklar ve güzel bebekler öldü. Esed rejiminin iğrenç faaliyetlerine müsade edilemez.” dedi.

ABD’nin askeri olarak ne yapacağını önceden ifade etmeyeceğini dile getiren Trump, “Suriye’deki kimyasal saldırıya karşı harekete geçme sorumluluğum var. Dün yapılanlar benim için kabul edilemez.” ifadesini kullandı.

Trump, “Benim Suriye ve Esed’e karşı tavrım çok değişti. Bu olay kırmızı çizginin ötesinde benim için çok çizgileri geçti.” diye konuştu.

İdlib’de 4 Nisan’da kimyasal silahlı saldırı yaşandı. Muhaliflere bağlı İdlib Sağlık Müdürlüğü, saldırıda 100 kişinin öldüğünü ve 400’den fazla kişinin yaralandığını açıkladı. Ölenler arasında çok sayıda çocuk da var.

Pence: Tüm seçenekler masada

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence de Suriye’deki zehirli gaz saldırısına karşılık olarak ‘tüm seçeneklerin masada olduğunu’ söyledi.

Fox televizyonuna konuşan Pence, Rusya’nın 2013’te imzalanan Suriye’deki kimyasal silahların yasaklanması yönündeki anlaşmadaki sorumluluklarını yerine getirmesi gerektiğini söyledi.

 

Kaynak: http://www.aljazeera.com.tr/haber/trumptan-idlib-aciklamasi-harekete-gecme-sorumlulugum-var