Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Benden tavsiye isteyen kişilere bazen onları dinledikten sonra sadece “yapmak istediğin şeyleri yap” diyorum, nasıl yani diye sorduklarında da “ben senin yerinde olsaydım yapmak istediklerimi yapardım” diye devam ediyorum.

Çok genel bir hayat tavsiyesi verecek olsaydım muhtemelen bunu seçerdim, basit ama etkili, yapmak istediğin şeyleri yap.

Her şart altında her koşulda bunu yapmaktan bahsetmiyorum, ağırlıklı olarak uygulamayı söylüyorum, yoksa mutlaka istisnai durumlar olacaktır.

Her şeyi bazı kurallara bağlayarak yöneticilik yapmaya çalıştığım ilk yıllarımda bağlı olduğum müdürüm bana hiç unutmadığım bir şey söylemişti, “mert, her şeyi kurallara bağlayarak yapacak olsaydık sana ihtiyacımız olmazdı, senin görevin istisnaları yönetmek.”

Dolayısıyla ana kuralımız yapmak istediğimiz şeyleri yapmak, istisnaları ise yöneteceğiz.

Peki nedir bu kadar basit bir şeyi uygulamakta güçlük çekiyor olmamızın nedeni?

Bence her şeyden önce diğer insanların ne düşündüğünü ve ne söylediğini gereğinden fazla önemsiyor olmak.

Hatta bunu bir adım ileri taşıyalım, istekleriniz içinde bir kısmı sizin istekleriniz bile değil, sadece yapmanızın uygun olacağını düşündüğünüz şeyler.

Geçenlerde bir arkadaşım ile sohbet ediyorduk, bana yapmak istediği şeyler arasında bir önceliklendirme yapamadığını söylediğinde ona bu şekilde yardımcı oldum, listendeki şeylerden hangileri gerçekten senin istediğin ve seni mutlu edecek şeyler, hangileri diğer insanları mutlu edeceğini düşündüğün için yapmayı planladığın şeyler? Bu soru onu farklı bir farkındalık seviyesine taşıdı.

Yapmak istediğini yap demek hemen bugün şimdi yap anlamına da gelmiyor, bununla ilgili bir karar alın, bir plan yapın ve minik adımlarla uygulamaya geçin.

Çok sevdiğim bir iş adamı ağabeyim ile sohbet ediyorduk, bana dedi ki “aslında şu atölyeyi kapatıp eşimle birlikte huzurla biraz seyahat etmek istiyorum.”

Hemen önüne bir plan çıkardım, Şubat ayından başlayarak Ağustos ayına kadar bu süreci nasıl yönetebileceğine dair, yüzündeki gülümsemeyi unutamam.

Dolayısıyla ne yapmak istediğinizi belirleyin, içinde olduğunuz duruma uygun bir eylem planı oluşturun ve kararlılıkla uygulayın.

Yapmak istediğini yapanların genel olarak mutluluğa daha yakın olduklarını gözlemliyorum, bu nedenle bu yazıyı sizlerle paylaştım.

Sevgi ile kalın.