Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

19. Ulusal Kongresi'ni yapan Çin Komünist Partisi, Devlet Başkanı Xi Jinping'in adını ve yeni açıkladığı ideolojisini Çin Komünist Parti Anayasası'na dâhil etti. Böylece Xi, komünist Çin'in kurucusu Mao Zedong'un ardından yaşarken adı belgeye giren ilk Çinli lider oldu.

Bir hafta süren Çin Komünist Partisi'nin (ÇKP) 19. Ulusal Kongresi'nin ardından kapanış oturumunda yaklaşık 2300 delege Çin Anayasası'na Xi'nin adının ve ideolojisinin girmesini onayladı.

“Yeni dönem için Çin tipi sosyalizm üzerine Xi Jinping’in düşüncesi”

Anayasa'ya dâhil edilen metin “Yeni Dönem İçin Çin Tipi Sosyalizm Üzerine Xi Jinping'in Düşüncesi” başlığını taşıyor. 2012'de iktidara gelen Xi'nin ideolojisinin belgeye dâhil edilmesi onun yaşamı boyunca parti lideri olarak kalabileceğinin de bir işareti sayıldı.

Zira Çin Anayasası'nda sadece komünist Çin'in kurucusu Mao Zedong'un ve Zedong'un ölümünün ardından ülkenin hızlı büyümesinin ve piyasa reformlarının mimarı Deng Siaoping'in adları yer alıyor. 64 yaşındaki Xi ayrıca Mao'nun ardından yaşarken adı belgeye giren ilk Çinli lider oldu. Yapılan resmi açıklamada Xi'nin konseptinin “Parti işleri için bir işaret ışığı” olacağı belirtildi.

“Sağlıklı olduğu sürece ülkenin lideri olabilir”

Xi kapanış konuşmasında da "Çin ulusunun canlandırılmasını gerçekleştirme yolculuğunda hızla ilerlemeliyiz ve yorulmadan çalışmalıyız." dedi.

Siyasi analistler Xi'nin 2. döneminin sona erdiği 2022'de partinin genel sekreterliğini bıraksa bile ülkedeki en yüksek statülü lider olarak kalabileceğini ve tüm siyasi meselelerde son sözü söyleyebileceğini belirtiyor. Hong Kong'daki Çin Üniversitesi'nden siyaset profesörü Willy Lam, son anayasa değişikliğinin Xi'yi “sağlıklı olduğu sürece Mao gibi yaşam boyu lider” yaptığını söyledi. Şi'nin selefleri Jiang Zemin ve Hu Cintao'nun da ideolojileri anayasada yer alıyor ancak bu eski liderlerin isimleri yaşarken değil emekliliklerinde belgeye girmişti.

Yolsuzlukla mücadele ve “Kuşak ve Yol İnisiyatifi” de anayasada

Xi'nin el üstünde tutulan iki programı da anayasaya girdi. Bunlar, 2012'den beri 1 buçuk milyon yetkilinin işini sonlandıran yolsuzlukla mücadele kampanyası ve ülkenin yurtdışındaki etkisini arttırma amaçlı yapılan ve devasa bir küresel altyapı projesi olan “Kuşak ve Yol İnisiyatifi”. Kongre'de ayrıca ÇKP'nin ülkenin “mutlak lideri” olduğu belirtildi

Xi’nin 5 yıl daha ÇKP’nin Genel Sekreteri olacağı tahmin ediliyor

Kongre'de Merkez Komite'nin 10'u kadın 204 üyesi de belirlendi. Yarın ise partiyi yöneten “Politbüro Yürütme Komitesi” seçilecek. Yarın Xi'nin ikinci dönem için 5 yıl daha partinin Genel Sekreteri seçilerek gücünü pekiştirmesi bekleniyor.

Xi’nin ideolojisinde neler var?

BBC'nin aktardığına göre “Yeni Dönem İçin Çin Tipi Sosyalizm Üzerine Xi Jinping'in Düşüncesi”nde 14 ana prensip yer alıyor. Bunlardan bazıları şöyle:

1) “Tam ve derin reform” ile “yeni gelişen fikirler” için çağrı

2) “İnsan ve doğa arasında uyumlu bir yaşam” sözü (Bunun çevrenin korunması ve yenilenebilir enerji kullanımı ile ilgili bir çağrı olduğu vurgulanıyor)

3) Ordu üzerinde partinin mutlak otoritesine vurgu

4)  (Hong Kong ve Tayvan için) “Tek ülke, iki sistem” ve “anavatan ile yeniden birleşme” politikalarına vurgu.

 

Fotoğraf: Reuters/Tyrone Siu

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/asya/201710241030721892-si-cinping-cin-anayasasi-mao-zedong/