Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman bin Abdülaziz el Suud, ülkelerinin “ılımlı İslam’a döndüğünü” belirterek, “aşırıcılığı” yakında yok edeceklerini söyledi. Başkent Riyad'da yapılan bir ekonomi kulu bir konferanstaki panelde konuşan Prens Selman "Önceden olduğumuz hale dönüyoruz. Tüm dinlere ve Dünya'ya açık olan ılımlı bir İslam ülkesine" ifadelerini kullandı.

“Aşırıcılığı çok yakında sonlandıracağız”

Veliaht Prens Selman sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Hayatımızın gelecekteki 30 yılını yıkıcı fikirlerle uğraşarak geçirmeyeceğiz. Onları bugün yok edeceğiz. Aşırıcılığı çok yakında sonlandıracağız."

500 milyar dolarlık projeyi ilan etti

Bin Selman babası Kral Selman tarafından bu yılın başında Veliaht Prens olarak belirlenmişti. Veliaht Prens ülkedeki birçok kişi tarafından Vahabizmle yönetilen ülkenin modern yüzü olarak görülüyor.

Analistler Prens Salman'ın, kadınların araba kullanmasına izin verilmesi de dâhil olmak üzere ülkedeki pek çok reformun arkasındaki itici güç olduğunu düşünüyor. Reuters haber ajansına göre Salman, ülkede yasak olan sinemaların tekrar açılabileceğini işaretini de vermişti.

32 yaşındaki prens ayrıca Suudi Arabistan'ın “2030 Vizyonu” adlı petrole olan bağımlılığı kesme amaçlı uzun vadeli ekonomik planının itici gücü olarak görülüyor. Prens Selman sabah saatlerinde de 500 milyar dolarlık “NEOM” adlı projeyi ilan etmişti. Ürdün ve Mısır ile bağlanacak bağımsız bir iş ve endüstri alanı olan NEOM'un 26.500 kilometre karelik bir alana yayılacağı açıklandı.

 

Fotoğraf: AFP 2017/Fayez Nureldine

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201710241030727863-suudi-veliaht-prens-ilimli-islam/

            http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-41726653