Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

ABD Başkan Yardımcısı Pence’in ardından Başkan Trump da rahip Brunson’ın tümüyle serbest bırakılmadığı gerekçesiyle Türkiye’yi ağır yaptırımla tehdit etti.

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye’de “FETÖ ve PKK destekçiliği” suçlamasından yargılanan, 2 yıllık tutukluluğu dün ev hapsine çevrilen ABD’li rahip Andrew Brunson’la ilgili bugüne değinki en sert açıklamalarından birini yaptı. Trump, Twitter hesabından şu mesajı paylaştı:

Rahip Andrew Brunson’ı uzun zamandır gözaltında tuttukları için Türkiye’ye geniş çaplı yaptırımlar uygulayacağız.”

Evanjelik rahip Brunson’dan ”Muhteşem bir Hıristiyan, aile babası ve harika bir insan” diye söz eden Trump şöyle devam etti:

Çok büyük acılar çekiyor. Bu masum inanç adamı derhal serbest bırakılmalı.”

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence de, ev hapsine alınan ABD’li rahip Andrew Brunson’ın derhal serbest bırakılmaması durumunda Türkiye’ye ekonomik yaptırım uygulayacaklarını duyurdu.

Dini özgürlüklerle ilgili bir konferansın kapanışında konuşan ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, 2 yıllık tutukluluktan sonra dün ev hapsine alınan ABD’li rahip Andrew Brunson’ın derhal serbest bırakılmaması halinde ABD’nin Türkiye’ye çok ağır ekonomik yaptırımlar uygulayacağını söyledi.

“Trump adına konuşuyorum”

Twitter’dan da açıklama yapan Pence, ABD Başkanı Donald Trump adına konuştuğunu vurgulayarak, Trump adına Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türk hükümetine bir mesajı olduğunu belirtti:

“Hemen şimdi”

Ya ŞİMDİ Rahip Andrew Brunson’ı serbest bırakırsınız ya da sonuçlarına katlanmaya hazırlanırsınız.”

“Serbest kalana dek yaptırım”

​ABD Başkan Yardımcısı, mesajlarını şöyle devam ettirdi:

Türkiye eğer bu masum inanç adamını serbest bırakmak için derhal harekete geçmez ve onu Amerika’ya geri yollamazsa, ABD, Andrew Brunson serbest kalana dek Türkiye’ye ağır yaptırımlar uygulayacak.”

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/abd/201807261034473193-trump-brunson-turkiye-buyuk-yaptirim/

            https://tr.sputniknews.com/abd/201807261034472915-pence-rahip-serbest-kalmazsa-turkiyeye-ekonomik-yaptirim-uyglariz/