Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Özel Kuvvetler Komutanı Tümgeneral Kasım Süleymani, 26 Temmuz 2018 günü İran’ın Hamedan kentinde düzenlenen bir anma töreninde yaptığı konuşmada ABD Devlet Başkanı Trump’a yönelik sert söylemlerde bulundu. Trump’a yönelik olarak “Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’yi değil beni tehdit et. Ben ve Kudüs Özel Kuvvetleri senin rakibiniz.” ifadelerini kullanan İranlı General, “Bugüne kadar yaptığın yanlışlara bir bak. Sen kim oluyorsun da bizim üzerimizi çiziyorsun?” dedi.

Trump’ın son günlerde İran’a yönelik olarak kullandığı ve şimdiye kadar dünyanın hiçbir yerinde görülmemiş şeylerle karşılaşırsın gibi tehditkâr söylemleri bir tiyatro oyununa benzeten Süleymani, “Savaşı başlatan siz olabilirsiniz ancak onu biz bitiririz. 2001 yılından 2018 yılına kadar Afganistan’a binlerce tank ve helikopter ile 110 bin asker gönderdiniz. Neyi başarabildiniz? Şimdi Taliban ile müzakere yapmak için yalvarıyorsunuz. Ben seninle bir asker olarak konuşuyorum. Bizi asla tehdit etme.” ifadelerini kullandı.

Daha düne kadar askerlerinize çocuk bezi alıyordunuz. Bugün ise bizi tehdit ediyorsunuz. Gidin sizi destekleyenler ile kendi güvenlik yetkililerinize ve komutanlarınıza sorunuz ve ondan sonra bizi tehdit ediniz. Biz sizin karşınızda durmaya hazırız.” diyen Süleymani,  ABD’nin Kızıldeniz’deki varlığını da tehdit ederek, “Eskiden Kızıldeniz güvenli bir yerdi artık değil.” yorumunda bulundu.

Aktaran: Yücel Tünel

Kaynak: https://www.tasnimnews.com/fa/news/1397/05/04/1786286