Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Almanya’nın Hamburg kentinde gerçekleşecek G20 zirvesi kapsamında görüşecek Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve ABD Başkanı Donald Trump’ın ortak bir zemin bulması halinde, Suriye’deki uçuşa yasak bölgeleri değerlendirmeye hazır olduklarını belirtti.

Almanya’nın Hamburg kentinde yarın başlayacak G20 zirvesi kapsamında gerçekleşecek Putin ile Trump görüşmesiyle ilgili açıklamalarda bulunan Tillerson, ABD’nin Rusya ile Suriye’de istikrarı sağlayabilmek için uçuşa yasak bölge, insani yardım sevkiyatı konusunda koordinasyon, ateşkes gözlemcileri gibi konular da dâhil, ortak çabaları görüşmeye hazır olduğunu ifade etti.

Tillerson, “Eğer iki ülke sahada istikrar sağlamak için beraber çalışırsa, bu durum Suriye’nin siyasi geleceğinde ilerleme göstermek için bir temel oluşturacaktır” ifadelerini kullandı.

‘EN ÖNEMLİ BAŞLIKLARDAN BİRİ SURİYE’

Tillerson, Suriye meselesinin, Almanya’nın Hamburg kentinde yarın gerçekleştirilecek G-20 Zirvesi’nde ABD Başkanı Donald Trump ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki en önemli konu başlıklarından biri olacağını vurguladı.

‘RUSYA’NIN ÖZEL SORUMLULUĞU VAR’

IŞİD’le mücadele noktasında Suriye’deki sürecin çok önemli olduğuna işaret eden Tillerson, “Suriye’deki taraflar sahada istikrarı sağlamalılar. Eğer Suriye’de istikrar sağlanmazsa IŞİD’i yenme sürecimiz tamamlanamayabilir. Ayrıca taraflar, Suriye halkına bir yol öneren çözümü sağlamak için siyasi bir süreç yoluyla çalışmalılar” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın bu ülkedeki gidişatta rolü olduğunu savunan Tillerson, “Rusya, bu çabalara destek verme noktasında özel bir sorumluluğa sahip” değerlendirmesinde bulundu.

‘ABD İLE RUSYA KOORDİNASYON SAĞLAYABİLİR’

“İstikrarı sağlamak için mükemmel seçenekler olmasa da IŞİD veya diğer terör örgütlerinin yeniden canlanmasına karşı tüm ihtimalleri kullanmalıyız” görüşünü savunan Tillerson, aralarındaki anlaşmazlıklara rağmen ABD ile Rusya’nın Suriye’de attıkları adımları koordine edecek potansiyele sahip olduğunu vurguladı.

Tillerson, Rusya’nın, Suriye halkının ihtiyaçlarının karşılandığından ve IŞİD gibi terör örgütlerinden kurtarılan bölgelerin yasadışı olarak başka gruplarca ele geçirilmediğinden emin olması gerektiğini belirtti.

‘RUSYA KİMYASAL SİLAH KULLANIMINI ENGELLEMELİ’

Tillerson, Rusya’nın, Suriye ordusu tarafından herhangi bir kimyasal silah kullanılmasını engelleme sorumluluğu olduğunu da ifade etti.
ABD ile Rusya arasındaki Suriye hava sahasındaki ‘çatışmasızlık alanı’ oluşturma yönündeki işbirliğinin işe yaradığını, bazı küçük sorunlar dışında da işlediğini kaydeden Tillerson, bunun iki ülke arasında ilerleme kaydedilebileceğini gösterdiğini belirtti.

Tillerson, ayrıca Rakka operasyonunun devam ettiğini ve Rusya’nın IŞİD’le mücadele noktasındaki engelleri kaldırması gerektiğini belirterek, IŞİD’in yeniden canlanamaması için Suriye’de istikrarın bir an önce sağlanmasının önemini vurguladı.

‘SAVAŞIMIZ IŞİD’LE’

‘Açıklamasında Suriye’deki savaşlarının IŞİD ile olduğunun altını çizen Tillerson, sahadaki tüm taraflara ‘kendi aralarında çatışmaya girmeme’ ve belirlenmiş olan ‘çatışmasızlık ve ayrışma alanlarına’ uygun davranma çağrısı yaptı.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın, yarın Hamburg’da başlayacak G-20 Liderler Zirvesi’ne katılacağı ve daha sonra Ukrayna ile Türkiye’yi ziyaret edeceği bildirilmişti.

 

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/abd/201707061029153352-tillerson-putin-trump-suriye-gerilimi-azaltma-bolgeleri/