Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Savunma Ama Nasıl?

Dünyanın her bir yanında yüzyıllardır uygulanan onlarca self-defans ve saldırı amaçlı teknik bulunmaktadır. Bu tekniklerden bazıları belli kuralların ışığında toplanmışken, bazıları da askeri düzeyde kalarak savaşların (maalesef) bitmediği topraklarda uygulanmak üzere geliştirilmektedir. Genel toplum yapılarına bakılacak olunursa, kolluk kuvvetler/askeri düzeyde meslek sahibi olmayan insanların oluşturduğu ve ‘’sivil’’ dediğimiz bir yapı vardır. Bu yapı devletleri oluşturur, toplumun en büyük kısmını oluşturur. İşte tam da bu noktada, günden güne ilerleyen suç oranları ve çeşitli suç şekilleri bu büyük ve müstesna yapıyı tehdit edici boyutlarda karşımıza gelmektedir. Suç içerikli bu faaliyetlerle ilgili binlerce bilgin ve hukukçu açıklamalar yapmakta; toplumlarını bilgilendirebilmek adına makaleler yazmaktadır. Bu bilginin ışığında bir konu dikkatleri çekmektedir:

Ya kanunlar suça teşvik eden durum ve içgüdüleri engelleyemiyorsa?

Bir kanun düzenlenirken, elbette ki, caydırıcılık ön planda olacak şekilde hazırlanmalıdır. Hazırlanabiliyor mu? Bunca cinayete, suça bakacak olursak… Hayır…

İnsan, hayvan, canlı…  Ne olursa olsun masum kimsenin canının yanmasını hak etmediğini düşünür dururuz. Bizim gibi vicdanlı toplumlar bu tür olumsuz durumları duyuyor, görüyor, gördükçe de derin üzüntü yaşıyor. Peki, soru şu:

Ya bizim de başımıza gelirse?

2Bu sorunun cevabını çok iyi biliyoruz. Ancak, bir daha özetleyeyim; başımıza gelen olumsuz ve can yakıcı her türlü suç içerikli durumda şu soruyu soruyoruz:

‘’Bu benim başıma nasıl geldi? Nasıl olur?’’

Hayat, bu soruyu soracak kadar lüks değil, olmamalı.

Şimdi konumuza dönelim:

Mücadele sporları nedir; Önceden belirlenmiş belli kurallarla, bazı formlara oturtulmuş hareketlerin bir rakibe karşı yapıldığı, PUAN ALMAYA YÖNELİK, müsabakalarla icra edilen SPORLARA mücadele sporları denir. Burada büyük harfle yazdığım iki noktayı tekrar belirteyim: puan almaya yönelik, spor.

Bir hayatta kalma mücadelesine girecek olursanız, en çok ihtiyacınız olan şey aklınız olacaktır. Aklınızdaki bilgilerin o anki adrenalini bastırması ve bunu soğukkanlılıkla icra edecek duruma gelmeniz için mücadele sporlarını uzun yıllar ve büyük emek vererek yapmanız gerekecektir. Çünkü doğasında puan almak olan, hareketlerin belirli formlarla disiplinize edildiği müsabık sporların sokaktaki tatsız duruma göre yorumlanması için ciddi bir tecrübe ve otomatikleşmiş bir kas-sinir sistemine ihtiyacınız olacaktır.

Peki, bizlerin yıllarca mücadele sporlarına yoğun dikkat verecek zamanı var mıdır?

Yine hayır.

İşte tam bu noktada, karşımıza bazı teknikler çıkmaktadır. Bu teknikler ordu bazında kullanılmakta; tekniği uygulayacak personelin kısa sürede düşman unsurları etkisiz hale getirmesi ve görevini icrasına devam etmesi hedeflenmiştir. Bunun yanında kolluk kuvvetleri için oluşturulan bazı tekniklerde, kolluk kuvvetlerinin asayiş görevlerinde yaşadıkları karşı-saldırı durumlarını bertaraf edici ve şüphelileri etkisiz hale getirici (öldürücü olmayan) teknikler uygulanmaktadır. Dünyada bu işi yapan, bu işten para kazanan, bu işi bilimsel olarak araştıran/inceleyen insanların değerli çalışmalarıyla en optimal teknikler, sokaktaki acil durumlarımızda büyük fayda sağlamaktadır. Bu sistemleri öğreten kesimde maddi kazanç kaygısı olmayan eğitmen profili, konuyla ilgili tercih sebebi olmaktadır.

Peki bu teknikler nedir? Nasıldır?

Dünyada ‘’K3rav Maga, Systema Spetznaz, MMA, Wing Tsun…vb’’ isimleriyle bilinen bu sistemler; askeri amaçlarla düzenlenmiş, birden çok dövüş tekniğini içeren ‘’karma dövüş sanatları’’ sınıfına girmektedir. Bu sistemleri bulan ustalarda genel amaç; klasik dövüş sanatları ve mücadele sporlarının sıkıcı olabilen ve uzun süren eğitim sürecini yok sayarak, bu sistemlerin pratikte işe yarayan kombinasyon ve tekniklerini kullanmaktı. Bu yüzden, sokak ve gerçek muharebe ortamında kullanılabilecek savunma ve saldırı sistemleri yeni bir form aldı. Kickboksun alçak tekmelerini, boksun sert direk yumruklarını, Aikidonun eklemleri hedef alan kolay ve etkili bükmelerini kullanan bu sistemler, toplum bireylerinin hangi yaşta ve durumda olursa olsun öğrenebilmesi için geliştirilmiştir. Bu sistemlerle yoğrulan yeni nesil eğitmenler de, saha tecrübelerini de kullanarak en kolay, en efektif, en rahat ve en hızlı uygulanabilen teknikleri kursiyerleriyle paylaşmıştır.

Sonuç olarak ne öğrenirseniz öğrenin, uygulayacak gücünüz ve soğukkanlılığınız yoksa, harcadığınız zamanın bir anlamı olmayacak; belki de kendinizi daha fazla yaralayacaksınızdır. Yakın savunma amaçlı yapılan sporların ve pratiklerin tamamına ‘’Gerçek Hayat Senaryosu’’na yakın çalışmalar da yapılmalıdır. İkinci önemli nokta ise, yapılan tekrarların sayısı arttıkça çalışan kas grubunun hareketi hafızaya alması durumu oluşmasıdır. Yapılacak çalışmaların tamamı, savaş beden eğitimi/askeri fitness egzersizleriyle desteklenecektir.

Bu bilgilerin ışığında yapılan çalışmalar çok kısa sürede sonuçlar vererek, bireylerin kendini korumasında etkili olacaktır.