Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Mısır ve Türkiye ziyaretlerinin öncesinde Suriye’nin Lazkiye kentindeki Hmeymim hava üssüne beklenmedik bir ziyaret gerçekleştirdi. Putin, Rus hava güçlerinin konuşlandığı Hmeymim’e bu ilk ziyaretinde Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’la bir araya geldi.

Ankara’da Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la yapacağı görüşme öncesinde Suriye’deki terörist gruplara 2015’ten beri operasyon düzenleyen Rus hava güçlerinin konuşlanma noktası olan Hmeymim üssünü ziyaret eden Putin, buradaki Rus güçlerinin geri çekilmeye başlaması için emir verdi.

“Rus güçlerinin, daimi konuşlanma noktalarına geri çekilme emri veriyorum”

Putin Hmeymim’de yaptığı açıklamada, “Savunma Bakanı (Sergey Şoygu) ve Genelkurmay Başkanı’na (Valeriy Gerasimov) Rus güçlerinin, daimi konuşlanma noktalarına geri çekilmeye başlanması emrini veriyorum.” dedi. Bu arada Putin’e bu ilk Hmeymim ziyaretinde Şoygu da eşlik etti.

Rus askerlerin evlerine zaferle döneceğini söyleyen Putin, “Rusya ve Suriye ordularının uluslararası terörizmin en güçlü gruplarından birini (IŞİD) sadece 2 yıl gibi kısa bir sürede yok ettiğini” kaydetti. Suriye’de verilen kayıplar nedeniyle durmayacaklarını ya da geri çekilmeyeceklerini belirten Putin, şöyle devam etti: “Durup geri çekilmek halkımızın karakter özelliklerinden biri değil. Tam tersine, kaybettiklerimizin hatırası, hangi kılık içinde gizlenirse gizlensin, katıksız bir kötülük olan uluslararası terörizmin kökünü kazımamız için bize daha fazla güç verecek.”

“Rusya’nın Suriye’de 2 daimi konuşlanma noktası olacak”

Ayrıca Putin, Rus güçlerinin önemli ölçüde geri çekilmesine karar vermesine rağmen, Rusya’nın Suriye’de, biri Hmeymim biri de Tartus’ta olmak üzere 2 daimi konuşlanma noktası olacağını, yani buralardan tamamen geri çekilmeyeceklerini söyledi.

Putin’den Esad’a: Mısır ve Türkiye liderleriyle görüşeceğim

Putin, Esad’la yaptığı görüşmedeyse, İran ve Türkiye ile beraber, Suriye’ye “barışçıl hayatın” geri dönmesini ve siyasal sürecin işlemeye başlamasını sağlamayı umduğunu belirtti. Putin ayrıca, Suriye’deki çeşitli etnik grupların, Rusya’nın girişimi ile bir araya gelip yeni anayasa üzerinde çalışacağı kongrenin toplanmasını umduğunu kaydedip bunu Mısır ve Türkiye liderleriyle de görüşeceğini belirtti.

Esad ise Hmeymim’deki görüşmede, terörle mücadelede verdiği destek nedeniyle tüm Suriye halkı adına Rusya’ya yeniden teşekkür ettiğini söyledi. Bunların yanı sıra Putin ve Esad, Hmeymim’de Rus pilotlarla da bir araya geldi. Putin ayrıca, Hmeymim’in pist bölümünde Rus savaş uçaklarını da inceledi.

Putin, Suriye’nin ardından Mısır’da

Bu arada ​Putin, Suriye’ye bu sabah gerçekleştirdiği kısa ziyaretin ardından Mısır’a geçti. Kremlin, Putin ile Sisi’nin Mısır’da nükleer santral inşası ve nükleer yakıt tedariği için Pazartesi günü imza atacaklarını açıkladı.

Putin, 2015’ten beri ilk kez gittiği Mısır’ın başkenti Kahire’de Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi ile bir araya geldi. Sisi, Putin’in, 21 Kasım’da Moskova’da Suriye lideri Esad’la yaptığı görüşme hakkında arayarak bilgilendirdiği ülke liderlerinden biriydi.

Putin’in Kahire’de ayrıca Sisi, Filistin lideri Mahmud Abbas ve Ürdün Kralı Abdullah’la üçlü bir görüşme de yapması bekleniyor. Putin, Kahire ziyaretinin ardından Ankara’da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşecek.

Bu, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’yle 22 Kasım’da Soçi’de üçlü olarak gerçekleştirdikleri zirve de dahil olmak üzere Putin ve Erdoğan’ın bu yıl içerisinde yaptıkları 7. yüz yüze görüşme olacak.

 

Fotoğraf: Sputnik

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201712111031349497-putin-turkiye-ziyaret-suriye/

            http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-42308231