Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu Brüksel ziyaretinde yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma ve büyükelçiliği bu kente taşıma kararını savundu. Netanyahu, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin de Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması gerektiğini söyledi.

İkili ilişkiler ve bölgesel konuları AB üyesi ülkelerin dışişleri bakanlarıyla görüşmek için Brüksel’e giden Netanyahu, burada Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherin ile  ortak basın toplantısı yaptı. 22 yıl sonra AB Dışişleri Bakanları ile görüşecek olan ilk İsrail Başbakanı olan Netanyahu açıklamasında Trump’ın Kudüs kararını savundu.

 “Barış gerçek üzerinde temellenir”

Netanyahu, “Bence Trump’ın yaptığı gerçekleri dürüstçe masaya koymaktı. Barış, gerçek üzerinde temellenir. Barış, gerçekliği tanımaktır ve bence Kudüs’ün İsrail’in başkenti olduğu gerçeği gayet açık.” dedi.

“Barışa bir şans vermeliyiz”

“Kudüs’ün İsrail’i başkenti olarak tanınmasının barışı teşvik edebileceğini” de söyleyen Netanyahu, “Bu barışın önüne geçmez, barışı olanaklı hale getirir çünkü gerçeği tanımak barışın temelidir. Şimdi ABD yönetimi tarafından yeni bir barış önerisini ortaya atmak için bir çaba var. Bence barışa bir şans vermeliyiz. Bence neyin sunulduğunu görmeliyiz ve bu barışta ilerleyip ilerleyemeyeceğimize bakmalıyız.” dedi.

 “Anlaşma olmasa bile tümünün ya da çoğu Avrupa devletinin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyacağına inanıyorum”

“Filistinlilerin İsrail devletini ve başkenti Kudüs’ü tanıma zamanının geldiğin” de söyleyen Netanyahu “İnanıyorum ki daha bir anlaşma olmasa da gelecekte olacak olan şudur. Tümünün ya da çoğu Avrupa ülkesinin büyükelçiliklerini Kudüs’e taşıyacağına ve Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyacağına ve bizimle güvenlik, barış ve refah için  güçlü şekilde çalışacaklarına inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

“İsrail, radikal İslam’ın Avrupa’ya yayılmasını önledi”

“İsrail’in kendi sınırları ve halkını koruyarak radikal İslam’ın Avrupa’ya yayılmasını da önlediğini” belirten Netanyahu, “İsrail istihbaratının Avrupa’ya da dâhil onlarca saldırıyı engellediğini” söyledi.

Mogherini: Tek gerçekçi çözüm ikisinin de başkenti Kudüs olan iki devlet üzerinde temelleniyor

Geçen hafta ABD’nin Kudüs kararının “mevcut durumu karanlık çağlara geri götürme” ihtimalinin olduğunu söyleyen Mogherini ise açıklamasında AB’nin Kudüs konusundaki “uluslararası uzlaşıyı” tanımayı sürdürmesi gerektiğini ifade etti.

AB’nin “iki devletli çözüme bağlı olmayı sürdürdüğünü” ve “İsrail’in Filistin meselesinde istikrarlı bir çözüm bulmasının kendi çıkarına” olduğunu söyleyen Mogherini, “AB’nin gelecek ay Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüşebileceğini ve barış çabalarını arttırabileceğini” belirtti.

Mogherini “İsrail ve Filistin arasındaki soruna tek gerçekçi çözüm, ikisinin de başkenti Kudüs olan iki devlet üzerinde temelleniyor.” dedi. İsrail ile AB’nin “dost ve ortak” olduğunu söyleyen Mogherini ayrıca Kudüs kararının ardından Avrupa da dâhil dünya genelindeki Yahudilere yönelik saldırıları kınadı.

 

Fotoğraf: Reuters / Francois Lenoir

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201712111031345823-netanyahu-bruksel-ab-kudus-israil-tanima/