Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Özgüven pek çok alanda başarımızı belirleyen önemli bir faktör ve ben genel olarak bir insanın özgüvenin artırılabileceğine inanırım. Bugün bu konudaki düşüncelerimi ve bazı ipuçlarını sizlerle paylaşmak istedim.

Bazen danışanlarıma şöyle bir soru sorarım; kendinde en çok sevdiğin yönlerin neler? Bir insanın kendisine güvenmesi demek; kendisini sevmesi, kendisine değer vermesi ve takdir etmesi demektir. Bu yüzden sevdiği yönleri düşünmesi önemlidir.

Özgüvenle ilgili bir diğer önemli konu da kendimize saygı duymaktır. Başka insanlara ne zaman saygı duyarsınız? Verdikleri sözleri yerine getirdiklerinde, davranışları ile örnek olduklarında, söz, düşünce ve eylemleri bir bütün içinde olduğunda. O halde bunları kendi hayatımızda uygulamak da çok önemlidir. Kendinize verdiğiniz sözleri tutmaya çalışın.

Özgüven ile ilgili bir başka konu cesaret konusudur. Cesur insanların özgüvenli olduklarını düşünürüz. Diğer yandan cesaretin bir kısmı bilgi ve deneyim ile ilgilidir; demek ki özgüveni geliştirmek istediğimiz alan hangisi ise o konuda bilgi ve deneyimimi artırmak da işime yarar.

Hata yapma korkusunu azaltmaktır özgüven; her insan hata yapar, önemli olan bu hatalardan ders çıkarıp aynı konuda aynı hataları tekrar tekrar yapmamaktır. Çıkardığınız dersleri yazın bence eğer daha önce yapmadıysanız.

Hiç düşmemek değildir özgüven, düştüğümüzden bir fazla ayağa kalkmaktır, 5 kere düştüysen 6 kez ayağa kalkacaksın. Dolayısıyla özgüven sahibi olmak bir yetenekten ziyade çalışkan olmaktır, sabırlı olmaktır, azimli olmaktır.

Umutlu olmaktır biraz da özgüven, kendimiz hakkında umutlu olmak. Geçmişte neler başardınız, bir şeyi yapamadığınızda yaptığınız şeyleri düşünün lütfen.

Unutkandır insanoğlu, bir gün hatırlar ve her şey yeniden başlar, o gün neden bugün olmasın?

Sevgi ile kalın.