Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Hepimiz Thomas Edward Lawrence (meşhur Arabistanlı Lawrence) ve Gertrude Margaret Lowthian Bell (hani bugünkü Ortadoğu’nun bildiğimiz ülke sınırlarını çizen meşhur Gertrude Bell) isimlerini duymuşuzdur. Tam ne yaptıklarını bilmesek de neler yaptıklarına dair kafamızda fikir vardır. Bölge insanı, onlar görevlerini çok iyi yaptığı için yaklaşık 100 koca yıldır huzur bulamamıştır. Evet, şaşırmayın “İŞLERİNİ ÇOK İYİ YAPTIKLARI” için. Kendilerine verilen vazifeyi öyle bir gerçekleştirdiler ki, yaptıklarından sadece M.K. ATATÜRK’e sahip olan Türkiye Cumhuriyeti asude kalabildi.

Onları en azından duymuşluğumuz vardır ama bugün aynı görevleri yerine getiren kimlerdir merak etmeyiz. Bu nedenle bu önemli insanları tanımak için çaba harcamalıyız. Bu konuda ufak yardımlarda bulunmak maksadıyla bu yazımızda “müthiş önemli!” bir adamı tanıtmaya çalışacağız.

James-steele-Iraq

Adı James STEELE, ABD ordusundan emekli bir albay. Açık kaynaklarda doğum tarihi yok. Çünkü kendisine yapıştırılan Vietnam şöhretinin çizilme ihtimali var. Oralarda belki hiç bulunmadığı halde orada şöhret yapmış. Sonra Salvador’da piyasaya çıkmış. Halkı öyle bir kırıma uğratmış ve başarılı olmuş ki, yöntem doktrin haline gelmiş ve sırasıyla Nikaragua, Irak ve Suriye’de uygulanmış. Peki bu sevgili ve sayın arkadaş ne yapmış?

Şimdi işi büyük kitlelere “motivasyon konuşmacılığı” görünse de icadı “ölüm taburları” önemli işler başarmış. Oluşturmayı başardığı ortamla, ülkelerin doktorları, mühendisleri, öğretmenleri, gazetecileri, bilim insanları, gençleri, okumuşları, dindarları, özgürleri, çocukları, kadınları, nitelikli insan olmaya aday tüm değerleri işkenceyle veya kurşuna dizilerek öldürülmüştür. Bu kadar farklı bloklardan olmalarına rağmen öldürülen bu kişilerin en büyük ortak özelliği ABD ve ABD çıkarlarının karşısında olmalarıydı.

En bilinen icraatlarını 2003 yılında geldiği Bağdat’ta yaptı. Sivil bir kişilik olduğu için bir Amerikan enerji şirketinde görevli gösteriliyordu ki hata düzeltildi. Irak İçişleri Bakanlığına danışman oldu. Özel polis komando gücü oluşturdu. Bir yandan da Şii milis gücü “Bedir Ordusu” ve “Mehdi Ordusu”nu kurdu. Bu güçlerle önce Şii’leri kullanıp Sünni’leri katlettirmiş, sonra polis gücüyle Şii’leri yok etmiştir. Hatta bu yöntem, IŞİD’in ortaya çıkmasını ve güçlenmesini sağlamıştır. O tarihten bu yana, Irak ve Suriye’de yaşanan trajedilerde bu adamın büyük payı olduğu değerlendiriliyor.

Peki, bu bilgiler nereden geliyor? Uydurma olabilir mi? Olabilir. Günümüz bilgi kirliliği düşününce olabilir. Ama açık kaynakta yer alan bilgiler pek şüpheye yer bırakmıyor.

Kaynaklar

https://www.theguardian.com/world/video/2013/mar/06/james-steele-america-iraq-video

http://www.spiegel.de/politik/ausland/us-militaerberater-steele-unterstuetzung-fuer-grausame-folter-im-irak-a-887357.html

http://www.globalresearch.ca/the-cias-mystery-man-in-bagdad-salvador-style-death-squads-in-iraq/5330445