Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Mutluluk hakkında yazı dizimize kaldığımız yerden devam edelim, sağlık, sevgi bağları ve belli bir oranda zenginlik mutluluk için önemlidir demiştik.

Sağlık mutluluk getirir, bu nedenle sağlığımıza yatırım yapmak önemlidir, spor yaptığımızda, sağlıklı beslendiğimizde kendimizi iyi hissedeceğimiz neredeyse kesin gibidir.

Para da mutluluk getirir; en azından belli bir noktaya kadar yükselen bir grafik sağlar, belli bir noktadan sonra etkisi azalır.

Sağlıklı ve zengin olmalarına rağmen mutsuz olan insanlar da tanıdım, bu insanların önemli bir kısmında sevgi bağları eksikti.

Sevgi mutluluk için olmazsa olmaz bir unsur bence. Evlilik doğru insanla yapıldığında, sevgi, saygı ve güven devam ettiğinde kesinlikle mutluluk getirir, sevdiğiniz bir insanın sizi sevdiğini bilmek mutlu eder. Bütün zorluklarına rağmen çocuk sahibi olmak da mutluluk kaynağıdır. Sevgi bağları dediğimde insanlarla kurduğumuz ilişkilerin tamamını belirtiyorum, anne, baba, kardeş, eş, çocuklar, torunlar, diğer akrabalar, dostlar, arkadaşlar, komşular ve hatta çok az tanıdığımız ya da tanımadığımız insanların tümü.

Aile ve topluluk mutluluk için sandığımızdan çok ama çok daha fazla önemli, sıkı bağlara sahip olmak, desteklemek ve desteklenmek çok önemlidir. Bugün uzun ve mutlu hayatları olan insanlarla yapılan röportajlara bakın, bu insanların en önemli özelliklerinden bir tanesi kuvvetli bir sosyal yaşamdır.

Oyun oynamak da mutlu eder, insan oyun oynarken hem öğrenir hem de eğlenir. Bu nedenle oyun oynamanın bir yaşı olmamalı diye düşünürüm.

En mutlu olduğumuz dönemler genellikle çocukluk dönemleridir, bu dönemlerde bir sorumluluğumuzun olmamasının yanı sıra merak içinde sürekli bir şeyler öğrenme, keşfetme gibi çabalar söz konusudur, ayrıca hayal kurma, iyimserlik ağır basar. Bu nedenle zaman zaman çocukluğumuzu hatırlamak, neler yaptığımızı düşünmek iyi gelir, çocuklarla zaman geçirmek de öyledir. Ben en çok yatılı misafirlikleri ve hızla kurulan yer yataklarını özlüyorum sanırım.

Mutluluk, sorumluluk olmadan bir hayat sürmek değildir, sorumluluk almak özellikle de büyüdükçe mutluluk için gereklidir hatta diğer yandan bunun bir dengesi var ve bu dengeye özellikle dikkat etmek gerekiyor.

Zaten genel olarak mutluluk dediğimiz şey denge ile çok yakından alakalıdır, dengeye yaklaştıkça mutluluk artar, dengeden uzaklaştıkça mutsuzluk başlar.

Yarın mutluluk ve beklentiler konusundan bahsedeceğim.

Sevgi ile kalın.