Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Ermeni asıllı Amerikalı mühendis Gourgen Yanikian, ABD’nin California eyaletinde 27 Ocak 1973 tarihinde Türkiye’nin Los Angeles Başkonsolosu Mehmet Baydar ile Konsolos Bahadır Demir’i otel odasında beklemiş, silahlı saldırı sonrasında Baydar ve Demir şehit edilmişti. ABD’de ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Yanikian, cezaevinde geçirdiği 10 yılın ardından yaş haddi ve sağlık sorunları sebebiyle Ocak 1984’te şartlı tahliye ile serbest bırakılmıştı. Yanikian’ın saldırısı, ASALA Ermeni terör örgütünün kuruluşunu hızlandırmıştır.

Dışişleri Bakanlığı bu nakli şiddetle kınamıştır: “27 Ocak 1973 tarihinde Los Angeles Başkonsolosumuz Mehmet Baydar ile Muavin Konsolosumuz Bahadır Demir’i şehit eden Ermeni terörist Gurgen Yanikian’ın Los Angeles’ta bulunan cenazesinin kalıntılarının 5 Mayıs 2019 tarihinde Erivan’daki Askerî Mezarlığa törenle gömülmesini şiddetle kınıyoruz. Azılı bir teröristi kahraman olarak yüceltmeye yeltenen bu eylem, terörizmi teşvik suçu teşkil etmektedir ve asla kabul edilemez. Devletine sadakatle hizmet ederken şehit düşen tüm görevlilerimizi ve aile bireylerini bu vesileyle bir kez daha saygı ve rahmetle anıyoruz.”

Maalesef Türk kamuoyunda konu birkaç gazetede küçük haber olmuş, rahmetlinin eşi ve AVİM dışında hiçbir sivil toplum kuruluşu bu nakle tepki göstermemiştir. Bu durum Türkiye Cumhuriyeti ve Türk Milleti için hüzün vericidir, üzülmemek mümkün değil. İngilizce yayın yapan Ermeni medyası bu konuyu abartarak vermiştir. Bunlardan Türkçe dahil 6 dilde yayın yapan bir siteden bir örnek vermek istiyorum.

MAKALENİN TAMAMI İÇİN AŞAĞIDAKİ PDF DOSYASINA BAKINIZ.

[pdf-embedder url=”http://ankaenstitusu.com/wp-content/uploads/2019/06/ERMENİSTAN-CUMHURBAŞKANI.pdf” title=”ERMENİSTAN CUMHURBAŞKANI”]