Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

KRALİÇE ELİZABETH İLE SON 70 YIL

8 Eylül 2022 tarihinde gerçekleşen Kraliçe Elizabeth’in vefatı hem İngiliz halkı için üzücü hem de dünya politikasında tarihi bir gelişmeyi sembolize etti. 1953 yılında tahta gelip ve son 70 yıldır hükümdarlığı süren Kraliçe Elizabeth, geçmişimizdeki önemli siyasal ve tarihi gelişimler sırasında hep aramızdaydı. Saltanatı sırasında insan tarihinin en çığır açan anlarından bazılarını gördü; savaşlardan ve pandemiden, teknolojik gelişimlere ve bilimsel atılımlara kadar. Bu gelişmeleri göz önünde bulundurarak ne kadar süre tahtta kaldığını ve dünyanın nasıl değiştiğini anlayabiliriz. Bu makalede hem İngiltere hem de dünya çapındaki gelişmelere biraz ışık tutmayı hedefliyorum.

1963: John F. KENNEDY’nin katliamı: Kraliçe Elizabeth, Başkan Kennedy ve eşi First Lady Jacqueline KENNEDY ile ilk kez Haziran 1961’de Buckingham Sarayı’nda verilen bir resepsiyonda tanıştı. Kennedy’nin ölümü, dünya çapında hissedilen bir sarsıntı idi.

1969: Aydaki ilk adam: NASA astronotu ve havacılık mühendisi Neil ARMSTRONG, Apollo 11 sırasında ayda ilk yürüyen insan olmuştur. Görevi tamamlandıktan sonra, Kraliçe Elizabeth’in düzenlediği dünya turu sırasında Armstrong ve eşi ile Buckingham Sarayı’nda bir araya gelmiştir.

1979: İngiltere’nin ilk kadın başbakanı: Margaret THATCHER, nam-ı-diğer, ‘Demir Kadın’, İngiltere’nin ilk kadın başbakanı olarak seçildi. 1979-1990 yılları arasında arka arkaya üç dönem görev yapmıştır. 1980 dönemi ‘Thatcherizm’ ideolojisinin başlangıcıydı. Kraliçe Elizabeth, Başbakan ile haftalık görüşmeler yapardı. Ancak, karmaşık bir ilişkileri olduğu söylendi. Sunday Times’ın 1986 tarihli bir raporuna göre, Thatcher’ın bazı politikalarına Kraliçe Elizabeth’in katılmadığını bildirmiştir.

1989: Berlin Duvarı’nın yıkılması, Soğuk Savaşın sonu

9 Kasım 1989’da Doğu Almanya ve Batı Almanya’yı ayıran Berlin Duvarı, beş günlük mücadelenin sonunda protestocular tarafından yıkıldı. Duvarın yıkılması Soğuk Savaş’ın sonra erdiğini ve demir perdenin yıkıldığını gösteriyordu. Böylece, Sovyet Birliği dağıldı.

1993: Avrupa Birliğin Kuruluşu

1992’de imzalanan ve 1993’te yürürlüğe giren Avrupa Birliği’ni resmen kuran Maastricht Antlaşması’na Kraliçe Elizabeth resmi onay vermiştir. En başında Birleşik Krallık da dahil olmak üzere 12 üye ülke vardı. Avrupa Birliği, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra çatışmayı önlemeyi amaç eden Avrupa Ekonomik Topluluğu’ndan evrimleşmiştir. Kraliçe Elizabeth Avrupa yanlısı olarak görünüyordu. Fakat, Birleşik Krallığın Haziran 2016’daki Avrupa Birliği’nden ayrılma referandumunda da Kraliçe Elizabeth tahttaydı.

2001: 11 Eylül

11 Eylül 2001 sabahı, 19 El Kaide teröristi ABD’de dört ticari yolcu uçak kaçırmıştır. Saldırıların ardından Kraliçe Elizabeth, Birleşik Krallık’ta yaşayan ve çalışan Amerikalılara ve diğer etkilenen şahıslara özel haraç ödedi. Askeri bando, tarihte ilk kez, Buckingham Sarayı’ndaki Muhafız Değişimi sırasında toplanan kalabalıklar için Amerikan milli marşını çalma yetkisi aldı.

2016: Brexit

2016’da Birleşik Krallık vatandaşları, ülkelerini Avrupa Birliği’nden çıkarmak için oy kullandı. Referandumda David CAMERON başbakanlıktan istifa etti ve Theresa MAY görevi devraldı. Yıllarca süren müzakerelerin ardından İngiltere 21 Ocak 2020 tarihinde Avrupa Birliği’nden ayrılmıştır. Kraliçe Elizabeth, İngiltere’nin geri çekilmesini tetikleyen tasarıya onay vermiştir.

2020: Covıd-19 Pandemisi

Yüksek vaka sayılarından kaynaklanan sokağa çıkma yasakları, Kraliçe Elizabeth’in 70 yıllık hükümdarı boyunca ulusa yalnızca beşinci mesajını yayınladığını görmüştür. Noel konuşması dışında, sadece Birinci Körfez Savaşı’nın başlaması ve Prenses Diana’nın ölümü gibi durumlarda bu ciddiyetle ilgili bir konuşma yapmıştır. Kraliçe Elizabeth, konuşması sırasında ulusa yürekten sözlerle güvence vermiştir: ‘Daha yaşayacak çok şeyimiz olsa da daha iyi günlerin geri döneceği konusunda teselli bulmayız; tekrar arkadaşlarımızla birlikte olacağız, tekrar ailelerimizle birlikte olacağız; tekrar buluşacağız.’

70 yılın aşkın bir süredir tahtta olan Kraliçe Elizabeth, şüphesiz uluslararası bir etki yarattı dünyada. Aynı zamanda, hükümdarlığı sırasında birçok tarihsel gelişimlere şahit olmuştur. Kraliçe Elizabeth’in çağı sona ererken, artık dünyanın gözleri Kral Charles üzerinde.

Kaynak:

https://metro.co.uk/2022/09/11/24-groundbreaking-events-that-happened-during-the-queens-reign-17339588/