Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Hiç yenilmemiş olanlar, hiç denememiş olanlardır

 

KONFOR ALANINDAN ÇIKMAK

Hiç yenilmemiş olanlar, hiç denememiş olanlardır. Yenilmemişlerdir ama kazanmamışlardır da. Konfor alanına değişik bir bakış açısı sunuyor bu güzel söz. Konfor alanını özgürlükle de karıştırabiliyoruz, özgürlüğümüz sandığımız şey konfor alanımız olabiliyor, halbuki gerçek özgürlük konfor alanının dışına çıkınca başlıyor.

Konfor alanı, mevcut düzeninizi bozmadan, minimum bir çaba ile ortalama bir performans göstererek yaşadığınız ve büyük riskler almadığınız güvenli alandır.

Her insanın her konuda farklı konfor alanları vardır. Aşk konusundaki konfor alanınız uzun zamandır birlikte olduğunuz ve artık herhangi bir şey hissetmediğiniz ancak alışkanlık nedeniyle devam ettiğiniz ilişkiniz olabilir. İş konusunda konfor alanınız kariyerinizde yükselemediğiniz ancak sizi asla işten çıkarmayacaklarını tahmin ettiğiniz maaşlı işiniz olabilir.

3. baskısı yeni yayımlanan ilk kitabım olan Hayatını Seç’te bu konuda detaylı bilgiler ve bir yol haritası da mevcut, oradaki bilgilerden de yararlanabilirsiniz.

Peki ama nasıl değişeceğiz? Konfor alanının dışına nasıl çıkılabilir, gerçek potansiyelinizi nasıl keşfedebilirsiniz?

Güvenli olan her zaman en iyi seçenek olmayabilir. Güvenli sularda kalmaktan kaynaklanan kazancımız ne, bunu bulacağız ve kazancımızı terk etmeyi seçeceğiz.

Değişiklik yapmak için yeni bir şeyler denemek konusunda başlangıçta kendimizi biraz zorlayacağız.

Bunu fark edip değiştirmek istediğinizde yapmanızı tavsiye edebileceğim şeylerden belki de ilki ise konfor alanınızı tasvir edip dışına çıkmak için minik de olsa bir adım atmak.

Farklı şeyler yapamıyorsak her zaman yaptığımız şeyleri daha farklı yapmayı seçebiliriz. Ulaşım araçlarımızı değiştirmek, yolları / rotaları değiştirmek, farklı bir yerde tatil yapmak, seyretmediğiniz tarzda bir film izlemek, okumadığınız bir kitap okumak, özellikle de yeni insanlar tanımak farklı çevrelerden.

Bu işte iyi değilim dediğiniz birkaç konunun özellikle üzerine gidin, bakalım ne olacak? Ormanın içinde iki yol vardı ve ben daha az seçileni tercih ettim tüm değişikliği bu yarattı. (Robert Frost)