Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

1882 yılında Aydın, Bozdoğan Kızılca köyünde doğan Kın oğlu Süleyman Efe, yaşadığı bir olay sebebi ile çıkan çatışma sonucunda genç yaşında tutuklanır ve Nazilli’de cezaevine kapatılır. [1]

Nazilli cezaevinde Demirci Mehmet Efe’nin zeybekleri ile tanışan Kın oğlu Süleyman Efe daha sonra Demirci Mehmet Efe ile de yakın dost olur. Ve Bozdoğan civarında Demirci Efe’ye çeşitli konularda istihbarat sağlamaya başlar.

Sökeli Ali Efe ile de yakın arkadaş olan Kın oğlu Efe, köyünde muhtarlık yaparken yurdun işgali üzerine Demirci Efe kuvvetlerine katılır ve işgalcilere karşı savaşmaya başlar. Gazi Hacı Mustafa Efe’nin de eşinin dayısıdır. [2] Cepheden kaçan askerlerin sevk ve idaresinde görevlendirilen Kın oğlu Efe, köyü olan Kızılca’yı Kuvayı Milliye karargâhı gibi kullanır ve zaman zaman da yaralanan zeybekleri köyünde tedavi ettirip, hastaneye sevklerine yardım eder.

Keskin nişancılığı ile tanınan Kın oğlu Süleyman Efe, Demirci Mehmet Efe kuvvetleri ile birlikte işgalin sonuna kadar kahramanca savaşmış bir efedir.

Zaferden sonra köyüne yerleşen Kın oğlu Süleyman Efe sakin bir hayat yaşamış, yetim ve yoksullara yardımlarda bulunmuştur.

1989 yılında 107 yaşında vefat eden Kın oğlu Efe’nin mezarı köyü olan kızılca’dadır. [3]

Kuvayı Milliye’nin isimsiz kahramanlarından Aydın, Bozdoğan, Kızılca köylü Kın oğlu Süleyman Efe’yi saygı ile yâd ediyoruz…

***

[1] Kaynak: Kın Oğlu Süleyman Efe’nin torunu, Gürbüz Turgay Aydın.

[2] Kaynak: Gazi Hacı Mustafa Efe’nin torunu, Yaşar Ersun Beker

[3] Yerel araştırma, Şahin Efe Yılmaz.