Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Güvenlik Ajansı, Iraklı güvenlik güçlerinin Kerkük kent merkezindeki askeri üs ve petrol kuyularını peşmerge'den almak için harekete geçtiğini açıkladı. Güvenlik Ajansı'nın resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, Iraklı güçler ve İran destekli Şii milisler Haşdi Şabi'nin Kerkük'ün güneyindeki Tuzhurmatu’dan topyekün harekete geçtiği ifade edildi.

Açıklamada, söz konusu güçlerin amacının, Kerkük kentine girip peşmergenin kontrolündeki K1 Askeri Üs ve petrol kuyularını almak olduğu kaydedildi. Bağdat yönetiminin, peşmergeye Kerkük’ten çekilmesi için 48 saatlik süre vermiş bu süre yerel saatle 15 Ekim 01.00'de sona ermişti. Diplomasi trafiği devam ederken Bağdat ek olarak 24 saat süre daha verirken, o süre de bu gece 01:00'de (16 Ekim 01:00) dolmasıyla birlikte Irak ordusu K1 üssüne doğru hareket etti.

Irak askeri kaynakları, şehri çevrelemek üzere Kerkük'te bir askeri operasyon başlattığını onayladı. Kerkük'ü tekrar ele geçirmekle görevli kuvvetlerin Irak Ordusu 9. ve 15. Tugay, Federal Polis, Anti Terör Birimi ile  Haşdi Şabi milis gücünün olduğu ifade edilmektedir. Diğer taraftan Irak Ordusu’ndan yapılan bir açıklamada, Kerkük’e doğru harekete geçen birliklere peşmerge güçlerinin her hangi bir mukabelede bulunmaması konusunda uyarı yapıldı.

Gece geç saatlerde Irak Kuvvetleri Kuzey Petrol Şirketine gelerek burada bulunan peşmerge güçlerine tesisi tamamıyla merkezi Bağdat hükümet güçlerine teslim etmeleri istendi. Diğer taraftan ulaşan bilgilere göre ordu birliklerinin K1 Hava Üssünü de denetim altına aldıkları ifade edilmektedir. Tüm bunlara paralel olarak Kerkük Valisi Necmettin Kerim tüm Kerkük halkına hitaben yaptığı açıklamada halkın silahlanarak şehri korumalarını istedi. Ordu güçlerinin bir bölümün de Kerkük Üniversitesi’ni ele geçirdiği bildirilmektedir.

IKBY ise Kandil’den getirttiği ve sayıları 700 olarak ifade eden PKK’lı teröristleri Kerkük kent merkezinde konuşlandırdı. Gün boyu teröristler ele aşı Öcalan’ın posterlerin taşıyan onlarca araçtan oluşan konvoylar halinde kent merkezinde tur atmaya başladı. Birçok rapor ise PKK'nın bölgede kontrolü sağladığı yönünde iddialara yer veriyor.

Diğer taraftan ABD savaş uçaklarının Irak Ordusu’nun Kerkük’e doğru harekete geçmesine eş zamanlı olarak Kerkük üzerinde uçmaya başladığı belirtildi. An itibari ile Haşdi Şabi milislerinin de Kerkük kenti güney girişinde bulunan Sanayi Mahallesi’ne 2 kilometre mesafede bulundukları açıklandı. Irak News kanalı ise canlı olarak yaptığı yayında Irak ordusunun Kerkük’te geniş bir bölümü kontrol altına aldığını duyurdu. Irak Ordu birlikleri ile peşmerge arasında Tuzhurmatu bölgesinde yer yer şiddetli çatışmaların yaşandığı rapor edildi.

Barzani ise yaptığı açıklamada “size saldıran olursa siz de onlara tarihte asla unutamayacakları bir ders verin” ifadelerinde bulundu. Yaşanan gelişmelere paralel olarak IKYB’nin tüm çağrılara rağmen Eylül ayında sözde gerçekleştirdiği bağımsızlık referandumunun etkileri devam etmektedir. İran tarafından 16 Ekim 2017 günü yapılan açıklamada ise İran’ın Irak ile Süleymaniye yakınlarında bulunan Hajı Ümran Başmak sınır kapısını 48 saat süreyle kapattığı duyuruldu.

 

Fotoğraf: AA

Kaynak: http://parstoday.com/fa/middle_east-i102363

Aktaran: Yücel Tünel