Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

IKBY Başkanı Mesut Barzani’nin Başdanışmanı Hemin Horami, 16 Ekim 2017 günü yaptığı açıklamada, Barzani’nin Kerkük’te bulunan peşmerge güçlerine Irak Ordusu ile savaşma emrini verdiğini söyledi. Barzani’nin peşmergeye “kanınızın son damlasına kadar Kerkük kentini savunun” şeklinde bir genelge gönderdiğini belirten Horami, Kerkük kenti civarında yer yer çatışmaların devam ettiğini ve bu savaşın sorumlusunun Bağdat hükümeti olduğunu belirtti.

Konu ile ilgili olarak Kerkük kenti peşmerge kuvvetleri komutanı Vesta Resul de yaptığı açıklamada, peşmerge güçlerinin Kerkük kentinde kalmaya devam edeceklerini vurgulayarak, kenti her türlü şartlar altında savunacaklarını ifade etti. Erbil peşmerge Bakanlığı tarafından da yapılan yazılı açıklamada, Kerkük kentinden çekilen Irak Kürdistan Demokrat Parti güçlerini hainlik ile suçlayarak, kentte bulunan Demokrat Parti güçlerinin hiçbir çatışma yaşanmadan kenti boşalttıkları bildirildi.

Diğer taraftan Irak’ta üçüncü büyük parti konumunda bulunan Değişim Hareketi (Goran) de bir bildiri yayınlayarak, Erbil yetkililerini istifaya davet etti. Goran Hareketi Kerkük’te meydana gelen olaylardan Barzani Hükümetini sorumlu tutarak, söz konusu gelişmelerin yaşanmasında, sözde bağımsızlık referandumu ile bölgesel yönetiminin Irak anayasasına aykırı hareket etmesinde etkin rol oynadığı vurgulandı.

Kaynak: https://www.mashreghnews.ir/news/786943/

Aktaran: Yücel Tünel