Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) havalimanlarının Bağdat'a teslim edilmesi talebini reddetti. Daha önce 3 gün içerisinde Erbil ve Süleymaniye Uluslararası Havalimanları'nın merkezi hükümete teslim edilmesi çağrısı yapan Irak ise bu iki havalimanındaki uluslararası uçuşları askıya alacağını duyurdu.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Ulaştırma Bakanı Mevlüd Bavemurad, Bağdat'ın bölgedeki havalimanlarının kendilerine teslim edilmesi talebini kabul etmediklerini belirterek, aksi durumda birçok vatandaşın olumsuz etkileneceğini belirtti. Bavemurad, Bağdat'ın 72 saat içerisinde Erbil ve Süleymaniye Uluslararası Havalimanları'nın merkezi hükümete teslim edilmesi çağrısıyla ilgili basın mensuplarına açıklama yaptı.

Erbil ve Süleymaniye Havalimanları'nın, IKBY'ye ait olduğunu ve çalışmaya devam edeceğini belirten Bavemurad, kararı kabul etmedikleri gibi doğru da bulmadıklarını ifade etti.

Havalimanlarının kapatılması halinde birçok vatandaşın bundan olumsuz etkileneceğini dile getiren Bavemurad, "Bu karardan dolayı birçok hasta, öğrenci, diasporada yaşayan vatandaş, bölgedeki diplomatlar ve Birleşmiş Milletler (BM) çalışanları kötü bir şekilde etkilenecektir." uyarısında bulundu.

IKBY'nin  bağımsızlık referandumu düzenlemesinden dolayı halkın cezalandırılmak istendiğini savunan Bavemurad, böylesi bir durumdan kimsenin netice alamayacağını, havalimanlarının siyasi meselelere karıştırılmaması gerektiğini kaydetti. Bavemurad, "Umarız havalimanları kapanmaz ve böyle bir durum da yaşanmaz." dedi. Bunun yanında Erbil Uluslararası Havalimanı Müdürü Telar Fayek de Bağdat'ın almış olduğu kararın hem yanlış hem de yasalara aykırı olduğunu iddia etti.

İbadi 3 günlük süre vermişti

İbadi, önceki gün düzenlediği basın toplantısında, tüm kara ve hava sınır kapılarının merkezi yönetimin denetimine geçmesi kararı aldıklarını ifade etmişti. İbadi, "IKBY'deki sınır kapıları Irak Sınır Kontrol Kurumu'nun denetimine tâbidir. Sınır kontrollerinin 3 gün içerisinde Bağdat'a verilmemesi halinde IKBY'den ve IKBY'ye olan tüm uluslararası hava uçuşlarını durduracağız. Bu kararı Bakanlar Kurulu'nda aldık. IKBY'nin serveti denetimden uzak yönetiliyor ve gelirleri yurt dışındaki kişisel hesaplara gidiyor." ifadelerini kullanmıştı.

IKBY'da yapılan referandumun ilk sonuçlarına göre seçmenlerin yüzde 90'ınından fazlası bağımsızlığı desteklemişti.

IKBY’ye tüm uluslararası uçuşlar Cuma günü askıya alınacak

Diğer taraftan Irak Sivil Havacılık Kurumu yabancı havayolu şirketlerine IKBY'ye yapılacak uçuşların Cuma günü askıya alınacağı bilgisinin iletildiğini duyurdu.  Erbil ve Süleymaniye'ye yapılacak ve buralardan kalkacak tüm uluslararası uçuşların askıya alınacağının belirtildiği açıklamada sadece iç hat uçuşlara izin verileceği kaydedildi.

Lübnanlı havayolu şirketi Erbil’e uçuşları durdurdu

Lübnanlı Ortadoğu Havayolları (MEA) şirketi de Irak'ın kararı üzerine Erbil havalimanına yönelik uçuşlar ile buradan yapılacak uçuşlarını durdurdu. Havayolu yetkilisi konu çözülene kadar uçuşları durdurduklarını ve son uçuşun cuma günü yapılacağını söyledi.

 

Fotoğraf: AP Photo / Felipe Dana

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201709271030325118-ikby-havalimani-bagdat-ret/