Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Riyad’dan yaptığı sürpriz istifasıyla dünyayı şaşırtan Lübnan Başbakanı Saad Hariri’yle Elysee Sarayı’nda görüştü. İstifasına rağmen, “Lübnan Başbakanı”sıfatıyla Elysee Sarayı’na gelen Hariri, “Bir kaç gün içinde, ulusal bağımsızlık günümüzde, 22 Kasım’da Beyrut’ta olacağım. Her konuyla ilgili pozisyonumu, Beyrut’ta Cumhurbaşkanı General Michel Aoun’la görüştükten sonra açıklayacağım.” dedi.

Riyad’da 14 gün süren belirsizliğin ardından Hariri sabah 07.00’de Paris yakınlarındaki Bourget askeri havaalanına iniş yaptı. Gelmeden önce Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Salman’la görüşen Hariri, saat 12.00’de Elysee Sarayı’na ulaştı. Hariri’yi sarayın girişinde Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron karşıladı. Macron’un Hariri’ye sarılması ve sıcak karşılaması dikkat çekti. Macron, görüşmeye ilişkin Twitter hesabından da Hariri’yle Elysee’nin merdivenlerinden ele ele çıkarken görüntülenen kısa bir videoyu paylaşarak, Arapça “ahlan wa sahlan / Fransa’ya hoş geldiniz” yazdı.

Macron ve Hariri’nin baş başa görüşmesinin ardından Hariri’nin eşi Lara Hariri ve büyük oğlu Elysee Sarayı’na geldi. Macron, eşi ve Saad Hariri, yeniden Elysee Sarayı’nın girişine çıkarak Lara Hariri’yi karşıladı. Ancak Hariri’nin yalnızca Londra’da eğitim gören oğlu Ossam’ın gelmesi, Riyad’daki çocukları 16 yaşındaki Abdelaziz ve 13 yaşındaki Lulwa’nın Elysee’ye gelmemesi dikkat çekti. Gazetecilerin konuya ilişkin meraklı sorularına Elysee diplomatları, “Biz Sayın Hariri ve ailesini davet ettik. Kaç kişi geleceğini, kimin gelip gelmeyeceğini elbette Hariri çifti bilir.” yanıtı verdi. Diplomatlar, Hariri ailesinin iki genç üyesinin eğitimleri devam ettiği için Riyad’da kaldığını belirttiler.

Macron’a teşekkür etti

Riyad’dan yaptığı istifa duyurusunda, “kendisine karşı bir suikast girişimi olduğu ve İran ve Hizbullah’ın ülkesine el koymaya çalıştığını” dile getiren Hariri, Elysee Sarayı’ndaki görüşmenin ardından ülkesine döneceğini açıkladı. Elysee Sarayı’nın girişinde kısa bir açıklama yapan Hariri, “Fransa bir kez daha dünyada ve bölgede büyüklüğünü, Lübnan’ın geleceğine ve istikrarına bağlılığını gösterdi. Bunun için Cumhurbaşkanı Macron’a ve Fransa’ya teşekkür ediyorum. Lübnan’daki politik duruma gelince, birkaç gün içinde Beyrut’a gideceğim. Ve 22 Kasım’da ulusal bağımsızlık günümüze katılacağım. Ve orada bütün bu konularla ilgili pozisyonumu Cumhurbaşkanı General Michel Aoun’la görüştükten sonra belirleyeceğim.” diye konuştu.

İstifa edecek mi?

Hariri, Anayasal geleneklerde olduğu gibi bizzat Cumhurbaşkanı’na imzasını yazılı sunmaması nedeniyle Riyad’a kaldığı 14 gün boyunca ortaya atılan iddiaları yanıtsız bıraktı. Ve tüm soruların yanıtını Lübnan Cumhurbaşkanı Michel Aoun’la görüştükten sonra açıklayacağını kaydetti. Hariri’nin istifa kararını koruyup korumayacağı konusunda Paris’te diplomasi koridorlarında pek çok senaryo konuşuldu, ancak iki senaryo ön plana çıkıyor. Birincisi, Saad Hariri’nin başka bir ülkeden açıkladığı istifası nedeniyle güç kaybettiği ve “İran ve Hizbullah’ın tavırlarında değişiklik olmadığı gerekçesiyle istifa edeceği” senaryosu. Bu durumda, hükümetin göreve devam etmesi ve ülkeyi 2018’deki seçimlere götürmesi bekleniyor. Hariri’nin istifa kararını koruyacağı kulislerde konuşulan en güçlü senaryo. Ayrıca, Hariri istifa etse bile Cumhurbaşkanı Aoun’un bunu kabul etmeme ya da görevi yeniden Hariri’ye verme ihtimalinden de söz ediliyor.

İkinci ve daha az ihtimal verilen senaryo ise, Hariri’nin Paris’e gelmesiyle daha da güçlenen bir ihtimali içeriyor. Buna göre, Hariri 2018’de yapılacak seçimlere kadar Başbakanlık görevini sürdürecek. Riyad’da yaşanan kriz boyunca ülkede, özellikle de Sünni tabanda Hariri’nin popülaritesinin arttığını belirten uzmanlar, seçimlerin öne alınması ihtimaline de dikkat çekiyor.

Hariri bu konudaki kararını önümüzdeki Çarşamba günü, 22 Kasım’da, kendi ülkesinde açıklayacak. Beyrut’a gitmeden önce Arap dünyasının önemli başkentlerinden Kahire’de de destek arayacak.

 

Fotoğraf: AP

Kaynak: https://www.amerikaninsesi.com/a/hariri-elysee-sarayi-ndan-acikladi-donuyorum/4124284.html