Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

AB’den çıkış (Brexit) sürecinin sancılarını hafifletmek için yeni ticari ortaklar arayan İngiltere Başbakanı Theresa May, beklenen Çin ziyaretini gerçekleştirdi. 2016’da başbakanlık koltuğuna oturduğundan beri Pekin’e ilk kez resmi ziyaret yapan May’e Çin Devlet Başkanı Şi Cinping dört maddeli yol haritası sundu.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, 2015’te Londra’yı ziyaretinde iki ülkenin ilişkilerde Altın Çağ’a geçmeyi kararlaştırdığını hatırlatarak İngiltere Başbakanı Theresa May’e bunun pekiştirilmesi çağrısı yaptı.

“Yeni bir anlam katmalıyız”

Avrupa ve Afrika’ya uzanan yeni İpek Yolu niteliğindeki “Bir Kuşak, Bir Yol” projesinin mimarı olan Şi, iki ülkenin zamanın eğilimlerine uyarak birbirlerinin kalkınmasına katkıda bulunması ve işbirliğini geliştirmesi yoluyla ikili ilişkilere yeni bir anlam katması gerektiğini belirtti.

Asya topraklarını uzun yıllar sömürmüş olan ve Hong Kong’u Çin’e ancak 1997’de devreden İngiltere’nin 21. yüzyılda kapısını çalması karşısında Çin lideri, dört maddeli bir yol haritası sundu:

Strateji, Ticaret, Uluslararası Toplum ve Kültür

1) İki ülke ilişkilerin gelecekteki gelişmesini stratejik bir bakış açısıyla kapsamlı şekilde değerlendirmeli ve tasarlamalı.

2) İki ülke ekonomik ve ticari işbirliğini teşvik etmek için birlikte çalışmalı.

3) İki ülke Birleşmiş Milletler, G20 ve Dünya Ticaret Örgütü gibi çok taraflı kurumlarda küresel sorunlara çözüm üretmek için görüş alışverişini ve işbirliğini pekiştirmeli.

4) İki ülke arasında halklar arası ilişkiler ve kültürel alışverişler artırılmalı.

Şi ile ortak basın toplantısında May de “Kurduğumuz, küresel stratejik ortaklığı daha ileriye taşımak istiyoruz” vurgusu yaparken ticari ilişkilerin sıkılaşması gibi halklar arasındaki ilişkilerin de eğitim ve kültür alanlarında geliştiğinden söz etti.

Kadın başbakan, Çin yönetimiyle plastik atıklarla mücadele konusunda ortak çalışma arzusunun ifadesi olarak Şi’ye BBC tarafından hazırlanan ‘Blue Planet-2′ belgeselini hediye etti.

13 milyar dolarlık anlamalar

Çin’e İngiliz sanayi devlerinden yaklaşık 50 temsilciyle çıkarma yapan May, ziyaretinde iki ülke arasında 13 milyar dolarlık anlaşmalara imza atmayı hedefliyor. İki ülke arasındaki ticaret hacmi 2017’de 79 milyar dolara yükselmişti. May’in son durağı, Çin’in finans merkezi Şanghay kenti olacak.

 

Fotoğraf: Reuters / Wu Hong

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/asya/201802011032072538-cin-ingiliz-altin-cag-dort-maddeli-yol-haritasi/