Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Henüz yazmaya başlamadığım yedinci kitabımın isminin bu şekilde olmasını arzu ediyorum; elimden geldiğince mutluluk hakkındaki tüm bilgilerimi ve deneyimlerimi paylaştığım bir kitap olacak. Bugün de kısa bir yazı kapsamında mutluluk ile ilgili bir iki ipucu paylaşmak istiyorum.

Meşhur sözdür duymuşsunuzdur; hiçbirimiz mükemmel değiliz ama hepimiz benzersiziz. Diğer yandan bunu ne ölçüde hayatlarımıza uyguluyoruz acaba? Benzersizliğimizin farkında olarak mı yaşamaya çalışıyoruz yoksa bizde olmayanın mı peşindeyiz hep?

Mutluluğun çok önemli yaklaşımlarından bir tanesi, yok olana değil, eksik olana değil var olana odaklanmaktır. Bu hem kendimize bakış açımız açısından hem de hayatımızı ele alışımız açısından önemlidir.

Bilge’nin meşhur sözüdür; olduğun yeri sev, çünkü olmak istediğin yere giden yol oradan geçiyor. Bir şeyleri değiştirmek istemek harika; diğer yandan bunu yaparken zaten sahip olduğumuz şeyleri gözden kaçırmamak kaydıyla. Yoksa değişim isteği bir tür bağımlılığa dönüşebiliyor. Ben iyiyim ve daha iyi olmak istiyorum ya da benim hayatım güzel ve daha güzel olmasını istiyorum şeklinde özetleyebileceğim bir yaklaşımı benimsemeliyiz.

Yaşam dediğimiz şey bir yarış değil, en azından diğer insanlarla bir yarış içinde değiliz. O ne yaptı, bu nasıl yapıyor yerine ben ne yapmak istiyorum sorusunu sormalıyız. Çok sevdiğim bir soru vardı, kaç yaşında olduğunu bilmiyor olsaydın kaç yaşında olurdun şeklinde idi. Buna benzer bir soruyu da ben sizlere yöneltmek istiyorum; diğer insanların ne yaptığı, nasıl bir hayat yaşadığı hakkında en ufak bir fikriniz dahi olmasaydı hayatınızı nasıl yaşardınız?

Kıyas yapmak çoğu zaman mutsuzluğa davetiye çıkarmaktır, herkesin hikâyesi ve yolculuğu farklı, siz kendi yolculuğunuza odaklanın. Ve sürekli olarak ufka yani gitmek istediğiniz yöne bakıp ne kadar yol kaldığını düşünmek yerine zaman zaman geriye dönüp ne kadar yol kat etmiş olduğunuza da bakın lütfen, başarılarınızı kutlayın.

Başarı demişken sizi mutlu edecek bir başarı tanımınız olsun hayatta, örneğin başarı öğrenmek ve kendimizi geliştirmektir gibi.

Ve hata yapmaktan korkmayın; denememekten korkun, hata yapmak öğrenme sürecinin önemli bir sürecidir. Dersi çıkarana kadar hayat önünüze benzer olayları getirir durur. Afrikalıların meşhur sözüdür, düştüğün yere değil sendelediğin yere bak derler, hatalardan ders çıkarmak için güzel bir yaklaşım.

Afrikalıların bir sözü daha var; hızlı gitmek istiyorsan yalnız git, uzağa gitmek istiyorsan birlikte git. Mutluluk açısından birlikte gitmek her zaman önemlidir, paylaşılamayacak bir mutluluğun değeri azalır. Etrafınızda mutluluğunuzu paylaşacağınız insanlar varsa çok şanslısınız.

Ve şanslı olduğunuza inanarak yaşayın şu hayatı, hayat ona nasıl bakarsak bize öyle karşılık verir.

Sevgi ile kalın.