Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

ABD’nin PKK terör örgütünün Suriye kolu PYD/YPG’ye desteği açıktan ve hızla devam ediyor. Reuters’ın Erbil merkezli bir Kürt haber sitesine dayandırdığı habere göre ABD,  Suriye kuzeyinde Türkiye-Suriye sınır bölgesinde bulunan Ayn el Arab (Kobani) şehir merkezinin güney doğusunda yeni bir hava üssü inşa ediyor.

Bilindiği üzere ABD Suriye’nin kuzey doğusundaki Haseke bölgesinin Rimelan (ya da Rumelayn) kasabasında PYD/YPG kontrolündeki küçük hava üssünün alt yapısını düzeltip, pisti uzatarak Ocak 2016’dan itibaren üssü yeniden kullanılabilir hale getirmişti. ABD söz konusu üssü askeri nakliye helikopterleriyle askeri personelinin ve zaman zaman da PYD’ye silah ve mühimmat yardımının intikal ettirilmesinde kullanmaya başladı. Rimelan hava üssü Türkiye sınırına yaklaşık 20 km mesafede bulunuyor.

ABD’nin Kobani güneydoğusunda yeni inşa etmeye başladığı ikinci hava üssü Kobani şehir merkezine yaklaşık 45 km, Türk sınırına en yakın mesafesi ise yaklaşık 20 km. civarında. Reuters’un haberine göre yapımı süren yeni hava üssü çift maksatlı olacak hem askeri hem de sivil kullanıma açık olacak.

Anlaşılan o ki yeni inşa edilen hava üssü esas olarak PYD/YPG’nin güneye Rakka ve esas olarak Tışrin barajı üzerinden (Kobani’nin yaklaşık 30 km güney batısında)  Fırat’ın batısına geçip Afrin’e yönelen PYD güçlerine yönelik Amerikan askeri desteğinin ulaştırılmasında kullanılacak.

Eğer PYD’ye verilen silah ve mühimmatı taşıyan Amerikan helikopterleri Türkiye’deki askeri üslerden havalanıp bu silah ve mühimmatları taşıyorlarsa göz göre göre ABD Türkiye üzerinden Türkiye’nin terör örgütü kabul ettiği PYD/YPG’ye yardım ediyor olacak ki hükümetin bunu engellememesi büyük bir skandal olacaktır ve uluslararası arenadaki söylemlerinin iç kamuoyuna yönelik yapıldığı anlamına gelecektir.