Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki (IKBY) bağımsızlık referandumunun “büyük bir stratejik hata” olduğunu belirtti. Birleşmiş Milletler (BM) 72. Genel Kurulunun ardından New York'taki temaslarına devam eden Zarif, “The Asian Society” kuruluşunda Amerikalı gazeteci ve televizyon sunucusu Charlie Rose'un sorularını cevapladı.

“Kürtlerin ebedi dostu olarak kalacağız”

IKBY'deki referandumla ilgili sorular üzerine Zarif, "Bunun çok ciddi hata olduğuna inanıyoruz. Kürtlerin dostu insanlar olarak, Kürtlerin ebedi dostları olarak kalacağız. Irak'taki Kürt bölgesiyle sınırlı kalmayacak büyük bir stratejik hata olduğuna inanıyoruz." diye konuştu.

“ABD’ye göre Suriye hükümetini Irak sınırından uzak tutmak IŞİD’i yenmekten daha önemli”

Zarif açıklamalarında ABD'nin Suriye hükümetine bağlı askerleri Irak sınırından uzak tutmayı IŞİD'i yenmekten daha çok önemsediğini de iddia etti. Zarif “Bana öyle geliyor ki öncelikler değişti. ABD hükümetine göre Suriye hükümetinin Irak sınırını kontrol etmesini önlemek, IŞİD'i yenmekten daha önemli." ifadelerini kullandı.

İran ve Türkiye referandumun kendi ülkeleri içindeki Kürtlerin ayrılıkçı tutumunu güçlendireceğinden endişe ediyor. Birleşmiş Milletler ve ABD de referanduma bölgedeki istikrarın zarar göreceği gerekçesiyle karşı çıkmıştı. 

Bağdat da referandumu yasa dışı ilan ederek Kürt liderlerle referandum ve sonucu iptal edilmeden görüşme yapmayacağını açıklamıştı. IKBY Yüksek Seçim Komisyonu yüzde 92.73 oranında 'Evet' oyunun çıktığı bağımsızlık referandumuna katılımın yüzde 72 oranında olduğunu duyurmuştu.

 

Fotoğraf: Reuters / Bria Webb

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201709281030340463-zarif-irak-iran-kurt-stratejik-hata/