Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

AKP Hükümetleri döneminde başımıza gelmeyen kalmadı. Erdoğan, Davutoğlu ve AKP Hükümeti, Ege Denizi’ni tamamen Yunanistan’a terk etti. Meydanı boş bulan Yunan Deniz Kuvvetleri hiçbir engelle karşılaşmadan Türk karasularında ve Türk hava sahasında tatbikat yapıyor. Yunan Deniz Kuvvetleri’nin, Türk karasuları ve hava sahasında icra ettiği ASTRAPI (Yıldırım) Tatbikatı sırasında bir Yunan helikopteri Muğla’nın Ardıççık Adası’na düştü.

 

a

 

“Nikiforos Fokas” adlı Yunan firkateyninden, 11 Şubat 2016’da havalanan AB 212 tipi bir Yunan askeri helikopteri, Ardıççık (Kinaros) Adasının üzerinden uçarken, 00.45 sularında radardan kayboldu ve Ardıççık Adası’na düştü. Yunanistan, hemen bir NOTAM (havacılara duyuru) yayımlayarak, bir       C-130 uçağı ve bir Süper Puma helikopteri ile arama kurtarma çalışmalarına başladı.

b

 

 

Yunanistan’ın NOTAM’ına karşılık olarak İstanbul’dan, aynı gün saat 04.40’da yayımlanan NOTAM ile söz konusu bölgenin Türk Deniz Arama/Kurtarma Bölgesi olduğu ve arama/kurtarma çalışmalarının Türk yetkilileri ile koordine edilerek yapılması gerektiği bildirildi.

 

f

 

Muğla il sınırları içinde bulunan Ardıççık Adası, 12 Ada bölgesinin batısında yer alıyor ve halihazırda Yunan işgali altında olan Koçbaba Adası’na 5 mil uzaklıktaki Türk Adası. Anılan adalar aynı zamanda Türk Deniz Arama/Kurtarma Bölgesi içinde bulunuyor. Ardıççık Adası, İstanbul’daki Büyükada’dan daha büyük bir ada. Yunan Deniz Kuvvetleri, Türk karasularında tatbikat yapıyor ve firkateynden kalkan Yunan helikopteri Türk hava sahasını tam 6 mil ihlal ederek Ardıççık Adası’na düşüyor.

 

u

 

Türk Dışişleri Bakanlığı, Yunan Deniz Kuvvetlerinin, Türk karasuyu ihlalini ve Yunan helikopterinin Türk hava sahası ihlalini yine yayımlamadı. Ancak, İstanbul’dan yayımlanan NOTAM, skandalı ortaya çıkardı. Rus uçaklarının kısa süreli hava sahası ihlallerine sert tepki veren Erdoğan-Davutoğlu ikilisi, Yunanistan’ın, Muğla bölgesinde karasularımızı ve hava sahamızı ihlal etmesine yine sessiz ve tepkisiz kaldı. Yunanistan, bir aylık süre içerisinde, karasularımızı ve hava sahamızı defalarca ihlal etti. 15 Ocak 2016 Tarihinde Yunan Sahil Güvenlik (SG) botu Türk karasularını 6 mil ihlal ederek Didim/Tuz burnu açıklarında karaya oturdu. Aynı gün, 2 Yunan SG botu ve 1 Yunan balıkçı teknesi de karasularımızı 6 mil ihlal etti. 28 Ocak 2016’da, Yunanistan’a ait Cougar tipi askeri helikopter, Bodrum bölgesinde Türk hava sahasını 1 saat süreyle tam 2 mil ihlal etti. Son ihlal de 11 Şubat 2016’da yaşandı.

Davutoğlu, akademisyen sıfatıyla yazdığı Stratejik Derinlik kitabında, Kardak Kayalıklarına oturan Türk gemisinin kurtarılması sırasında, Yunan kurtarma gemisinin kullanılmasını sert bir şekilde eleştirmiş. Hâlbuki söz konusu gemi, Ömür Kurtarma Şirketi tarafından kiralanmış ve gemiye Türk bayrağı çekilmişti. Şimdi Başbakanlık koltuğunda oturan Davutoğlu, 16 ada ve 1 kayalığın Yunanistan’a alenen verilmesini, Türk topraklarında dalgalanan Yunan bayraklarını, Türk topraklarında elini kolunu sallayarak dolaşan Yunan askerlerini, Türk karasularının ve hava sahasının onlarca kez ihlal edilmesini nasıl izah edecek?