Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Ürdün Kralı Abdullah’ın Ocak 2016’da Amerikalı senatörlerle yaptığı bir toplantıda, Türkiye’yi Avrupa’ya “terörist ihraç etmekle” suçladığı ve bunun Türk siyasetinin bir parçası olduğunu söylediği ortaya çıktı. Bir senatörün, “IŞİD Türkiye’ye petrol ihraç ediyor mu?” sorusuna ise Kral Abdullah “Kesinlikle” cevabını verdi. Kral Abdullah, Erdoğan’ın “bölgede radikal İslamcı bir çözüme inandığını” da belirtti. Abdullah, “Türkler IŞİD’le savaşta stratejik olarak bizim yanımızda değil” dedi. Kral’a göre Türkiye yalnızca Suriye’de değil, Libya ve Somali’de de İslamcı unsurlara yardım ediyor. Abdullah senatörlere, Somali ordusunu neden Türkiye’nin eğittiğini de sordu. (Referans: http://www.middleeasteye.net/news/jordans-king-accuses-turkey-sending-terrorists-europe-1687591648)

Görünen o ki Türkiye’deki iktidarın Ortadoğu’da işbirliği yaptığı aktörler görünürde Türkiye’nin politikalarını desteklerken perde arkasında Türkiye karşıtı oluşumlar içine giriyorlar. Türk hükümetinin stratejik ortaklarından  S.Arabistan’ın  2013-14 yıllarında İsrail ile gizli görüşmeler yürüttüğü Haziran 2015’te ortaya çıkmış, bu görüşmelerde Ortadoğu’ya ilişkin 7 maddelik bir plan üzerinde anlaşmışlardı. Bu maddelerden biri de Türkiye-Irak-Suriye’den toprak parçaları alarak büyük Kürdistan’ın kurulmasıydı.  Türk hükümetinin diğer sözde stratejik ortağı Barzani de Suriye kuzeyinde özerk Kürt bölgesini desteklediklerini açıkladı, ayrıca Irak’ın bölünmesi anlamına gelen Barzanistan’ın bağımsızlığını ilan edeceğini açıkladı.

Bugünlerde yeniden Türkiye’deki iktidarla iyi ortak olmak üzere ilişkilerin yoğunlaştığı İsrail de bağımsız büyük Kürdistan’ın kurulması gerektiğini ve bu ülkeyi ilk tanıyacak ülkenin İsrail olacağını açıkladı.

Son olarak da Ürdün kralının bu açıklaması Türkiye’nin bölgede neden yalnız kaldığını ve dış politikada tam bir açmaza girdiğini göstermektedir. (25 Mart 2016)