Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Rusya Savunma Bakanlığı Yetkilisi Korgeneral Sergey Rudskoy, Rusya ve Türkiye’nin Suriye’de IŞİD unsurlarına yönelik ilk ortak hava operasyonunu bugün düzenlediğini söyledi.

Rudskoy, Suriye’nin onayıyla düzenlenen operasyona Rusya’ya ait 4 Su-24 uçağı, 5 Su-25 uçağı ve 1 Su-34 uçağının, Türkiye’den ise 4 F-16 ile 4 F-4 uçağının katıldığını belirtti.

‘EL BAB’DA IŞİD’E AİT 36 NOKTA VURULDU’

El Bab’daki operasyonda Rus ve Türk savaş uçaklarının IŞİD’e ait 36 noktayı vurduğunu kaydeden Rudskoy, vurulan hedeflerin tamamının Genelkurmay Başkanlıkları ve Hava Kuvvetleri komutanlıkları tarafından önceden belirlendiğinin altını çizdi.

‘İLK OPERASYONDA ÇOK ETKİLİ SONUÇLAR ELDE EDİLDİ’ Son 48 saat içinde insansız hava araçları ve uzay keşif araçları kullanılarak hedefler üzerinde ön keşif yapıldığını ifade eden Rudskoy, “IŞİD’e yönelik operasyonda elde edilen ilk sonuçlar, Rus ve Türk savaş uçaklarının gerçekleştirdiği ilk ortak operasyonun çok etkili olduğunu gösterdi” dedi.

‘TÜRK-RUS UÇUŞ GÜVENLİĞİ ANLAŞMASI SAYESİNDE BENZERSİZ BİR OPERASYON GERÇEKLEŞTİRİLDİ’

Rusya ve Türkiye arasında 12 Ocak’ta operasyonlar sırasında olayların önlenmesi ve uçuş güvenliğinin sağlanmasına yönelik anlaşma imzalandığını anımsatan Rudskoy, “Bu anlaşma ile Suriye’de teröristlere karşı daha önce benzeri görülmeyen ortak operasyon düzenlemek için gereken ortam sağlandı” diye konuştu.

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201701181026828790-rusya-ve-turkiye-suriyedeki-ilk-ortak-operasyonunu-bugun-duzenledi/