Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Trump yönetimi, Çin’in Amerikan telefon görüşmeleriyle ilgili casusluk yapmasını önlemek gerekçesiyle devletin yerli ve milli 5G ağı inşa etmesi seçeneğini değerlendiriyor. ABD’de 5G ihalesi yılan hikâyesine döndü. Başkan Donald Trump’ın ulusal güvenlik ekibinin, Çin’in Amerikan telefon görüşmeleriyle ilgili casusluk yapmasını önlemek gerekçesiyle, federal hükümet tarafından yerli ve milli 5G ağı inşa edilmesi seçeneğini değerlendirdiği öğrenildi. 

Ulusal Güvenlik Konseyi’nin, Çin’i, ABD’nin siber güvenliği ve ekonomi güvenliğine tehdit olarak değerlendirdiği belirtildi. Axios haber sitesi tarafından ele geçirilen Ulusal Güvenlik Konseyi’nin bilgi notunda, 5G ağını kurma işinin Trump yönetimi tarafından devralınıp üç yıl içinde tamamlanması, gerekirse taşıyıcılara kiralanması öneriliyor.

“Dünyanın en büyük veri rezervi Çin’de”

Bunun temel sebebi olarak da Çin’in yapay zekâ alanında ABD’den daha hızlı ilerlemesi gösteriliyor. Bilgi notunda, ”Veri, 21’inci yüzyılın petrolü konumunda ve Çin dünyanın en büyük veri rezervini inşa etti. Enformasyon alanında geleceğin başarısını yakalamanın şartı, ülke çapında güvenli bir 5G ağı kurmaktır. Kuramazsak Çin’e karşı kalıcı dezavantaj içine düşeriz.” deniliyor. 

Reuters’in bilgi notuyla ilgili görüşünü aldığı Trump yönetiminden üst düzey bir yetkili ”Bu seçenek, yönetim içinde alt düzeyde tartışılıyor ve 6-8 ay içinde ABD Başkanı tarafından değerlendirilmesi bekleniyor.” dedi. Bir başka yetkili ise “Çinlilerin telefonlarımızı dinlemesine izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

Haber ABD’de hafif bir şok etkisi yarattı. Amerikan devletinin Çin’e karşı yerli ve milli 5G ağı inşa niyeti ”Tam da Çin’in alacağı bir karar” diye alaya alındı.

ABD’de 5G teknolojisine geçişte altyapı inşasına talip şirketlerden biri de Çinli Huawei. Ancak daha önce AT&T’nin Huawei ile işbirliği girişimine Kongre’nin muhalefeti engel olmuştu.

Ulusal Güvenlik Konseyi’nin diğer senaryosu da özel sektörün devletin işaret edeceği taraflarla birlikte kendi altyapısını hazırlaması.

Federal İletişim Komisyonu karşı çıktı

Nitekim son olarak Federal İletişim Komisyonu (FCC) Başkanı Ajit Pai ”Federal hükümetin ülke çapında 5G ağı inşa etmesi ve işletmesine yönelik her türlü teklife karşı çıkıyorum.” açıklamasını yaptı. 5G için federal harcamaların çok büyük olacağını ve serbest piyasa açısından ters tepeceğini, inovasyon ve yatırım alanında liderliğin hükümette değil özel sektörde olması gerektiğini savunan FCC Başkanı, Trump yönetimini özel sektörü altyapı inşasına teşvik için elinden geleni yapmaya çağırdı.

 

Fotoğraf: AFP 2018 / Nicholas Kamm

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/abd/201801291032020169-trump-yerli-milli-bes-g-hamlesi/