Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

ABD Başkanı Donald Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Suriye’yi, ABD’nin Suriye’den çekilmesini kimyasal silah kullanmak için bir fırsat olarak görmemesi konusunda “uyardı”.

Bolton, ABD’nin Suriye’den çekilmesi konusunda koordinasyon görüşmeleri yapmak üzere İsrail’e gitti. İsrail’in Yedioth Ahronoth gazetesinin haberine göre, Bolton Tel Aviv’deki Ben Gurion Havalimanı’nda yaptığı açıklamada, “ABD’nin Suriye yönetiminin kimyasal silah kullanımına karşı tutumu değişmedi.” ifadelerini kullandı.

Bolton açıklamasında Suriye yönetimini “çekilmeyi kimyasal silah kullanmak için bir fırsat olarak” görmemesi konusunda “uyardı”. Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’ın İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’yla görüşmesi bekleniyor.

Öte yandan İsrail Kamu Yayın Kuruluşu’na (KAN) göre, üst düzey bir yetkili ABD’nin Ortadoğu’da kalmaya devam edeceğini söyledi.

KAN’ın haberinde, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun, bu hafta aralarında İsrail’in de bulunduğu 8 bölge ülkesine düzenleyeceği Ortadoğu ziyaretinde bu ortaklarını açıklayacağı kaydedildi. ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Cuma günü yaptığı açıklamada, 8 Ocak’ta Ürdün’den başlayacak ve Kuveyt’te sona erecek Ortadoğu turuna çıkacağını belirtmişti.

ABD Başkanı Donald Trump, geçen ay yaptığı açıklamada, Suriye’den birliklerini geri çekmeye karar verdiğini duyurmuş, ABD’li bazı yetkililer de çekilmenin aylar alabileceğini söylemişti.

 

Fotoğraf: Reuters / Leah Millis

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201901051036950189-trump-bolton-ulusal-guvenlik-danismani-suriye-kimyasal-silah-uyarisi/