Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, ABD Başkanı Donald Trump’ın Beyaz Saray davetine ‘Çok meşgulüm’ şeklinde yanıt verdi. Trump, Duterte’yi davet ederken ABD Dışişleri Bakanlığı’na haber vermediği için diplomatik protokolleri de çiğnemişti.

Filipinler’in hakaret içeren söylemleri ve uyuşturucu ile mücadelede izlediği ‘acımasız’ yöntemler nedeniyle tartışmaların ve eleştirilerin odağındaki Devlet Başkanı Duterte, Başkan Trump’ın Beyaz Saray’a davetini ‘şu aşamada’ kabul edemeyeceğinin sinyalini verdi.

‘RUSYA’YA VE İSRAİL’E GİTMEM LAZIM’

Duterte davete ilişkin yaptığı açıklamada, ” Hayır çünkü çok meşgulüm. Kesin bir söz veremem. Rusya’ya ve İsrail’e gitmeliyim. Başka neresi vardı?” ifadelerini kullandı.

Trump dün Duterte’ye daveti ilettiği telefon görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada Filipinler’in stratejik ve askeri açıdan çok önemli bir ülke olduğunu söyleyerek “Onunla buluşmayı dört gözle bekliyorum. Eğer Beyaz Saray’a gelirse, güzel olur” demişti.

 

Kaynak: http://www.turkishny.com/headline-news/2-headline-news/241304-trumpin-beyaz-saraya-davet-ettigi-duterte-cok-mesgulum