Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Riyad’ın Washington’a karşı adil davranmadığını belirten ABD Başkanı Trump, ülkesinin Suudi Arabistan’ı savunurken ‘büyük miktarda para’ kaybettiğini söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump, görevdeki 100. günün dolmasına iki gün kala uluslararası basın ajansı Reuters’a mülakat verdi.

Suudi Arabistan’ın ABD’ye adil davranmadığını söyleyen Trump, “Açık konuşmak gerekirse Suudi Arabistan’ın bize adil davrandığına inanmıyorum çünkü onları savunurken büyük miktarda para kaybediyoruz” dedi.

Trump’ın Riyad’a yönelttiği bu suçlama, seçim kampanyası sırasında sarf ettiği “Kimse Suudi Arabistan ile kavgaya girişmeyecek çünkü onları biz kolluyoruz. Ama bunun için bize adil para ödemiyorlar” sözlerini akıllara getirdi.

Suudi Arabistan’ın güçlü veliaht prens vekili Muhammed Bin Salman, Trump ile geçen ay görüşmüş, üst düzey bir Suudi danışman bu buluşmayı ‘tarihi bir dönüm noktası’ olarak tanımlamıştı.

Bu arada Trump, gelecek ayın ikinci yarısında Suudi Arabistan ve İsrail’e ziyaretler için görüşmeler yürütüldüğünü söyledi. Trump, ABD başkanı olarak ilk yurtdışı ziyaretini 25 Mayıs’ta Brüksel’deki NATO zirvesine yapacak.

 

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/abd/201704281028262140-abd-suudi-arabistan-trump/