Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Suriye Rejim güçlerinin Rusya ve İran destekli Şii milislerin öncülüğünde İdlib’e olası bir harekât başlatacakları konusunda medya organlarında yer alan açıklamalar, tüm kamuoyunun gözünün bu bölge çevrilmesine neden oldu.

ABD Başkanı Trump 4 Eylül 2018 günü kendi Twitter hesabından, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı Idlib’e saldırmaması konusunda uyardı. Trump, Rusya ve İran’ın da operasyon için Şam yönetimine destek olmamasını isteyerek, Moskova ve Tahran’dan insanlık trajedisine ortak olmama çağrısı yaptı.

Rusya ve İran’ın olası bir İdlib operasyonuna katılması halinde ciddi bir insani hata yapacakları uyarısında bulunan ABD Başkanı,  her iki ülke yetkililerine de seslenerek, “Yüz binlerce insan ölebilir. Bunun olmazına izin vermeyin.” ifadelerini kullandı.

Diğer taraftan Avrupa Birliği ve BM’den saldırının yıkıcı sonuçları olabileceği açıklaması yapıldı. AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, AB Büyükelçiler Konferansı’nda yaptığı konuşmada, “Saldırıyı engellemek için elimizden geleni yapmalıyız.” dedi. Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas da, İdlib’te insani bir felaketin yaşanabileceği uyarısında bulunarak, hafta içerisinde Ankara’ya yapacağı ziyarette, Türk yetkililer ile İdlib konusunu görüşeceğini ifade etti.

Tüm bunlar yaşanırken çok çarpıcı bir açıklama da merkezi Londra’da bulunan İnsan Hakları Gözlemevi’nden geldi. Açıklamada 4 Eylül 2018 günü saha kaynaklarından alınan bilgi doğrultusunda, Rus savaş uçaklarının İdlib’e yönelik bir hava saldırısı başlattığı iddia edildi.

 

 

Aktaran: Yücel Tünel

Kaynak: http://www.basnews.com/index.php/fa/news/world/463337