Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Lübnan Başbakanı Saad Hariri ile Beyaz Saray’da ortak basın toplantısı düzenleyen ABD Başkanı Donald Trump, bir önceki ABD Başkanı Barack Obama’nın gerekli adımları atmamasının Suriye’de yıkıma yol açtığını savundu.

Trump ile Hariri, Beyaz Saray’daki görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi ve basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Suriye’deki insani yıkımla ilgili değerlendirmeler yapan Trump, önceki Başkan Barack Obama ve yönetimini “Suriye’de üzerine düşeni yapmamakla” suçladı.

‘ESAD’IN HAYRANI DEĞİLİM’

“Esad’ın hayranı değilim. Onun kendi ülkesine ve insanlığa karşı yaptığı şeyler korkunç. Bunu uzun zamandır söylüyorum” diyen Trump, Obama döneminde kimyasal silah kullanımı noktasında kırmızı çizgiler çizildiğini, ancak bu silahların kullanılmasının ardından hiçbir şey yapılmadığını söyledi. Trump, “Başkan Obama kuma kırmızı çizgiler çizdi. Ardından kimyasal da dâhil korkunç şeyler yapıldı. Ben bir adım ileri gittim ve Obama’nın yapması gereken şeyi yaptım. (Gereken yapılsaydı) Suriye’de ne İran ne de Rusya olurdu” şeklinde konuştu.

‘HİZBULLAH LÜBNAN İÇİN BÜYÜK TEHDİT’

Hizbullah’ı Lübnan için en büyük tehditlerden biri olarak niteleyen Trump, İran etkisi altındaki örgütün ülkeye ve Lübnanlılara zarar verdiğini savundu. Trump, Lübnan’ın IŞİD, El Kaide ve Hizbullah’a karşı bir sınır hattı olduğunu belirterek, Lübnanlıların ülkelerini güvende tutmak için çok çaba harcadığını ifade etti.

“Hizbullah; Lübnan devleti, Lübnanlılar ve tüm bölge için bir tehdittir. Örgüt aynı zamanda İran’ın da desteğiyle Suriye’deki insani yıkımı körüklüyor” ifadelerini kullanan Trump, Beyrut yönetimine terörle mücadelesinde daha fazla destek sözü verdi.

Lübnan’ın çok sayıda Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapmasından övgüyle bahseden Trump, tüm bölge ülkelerinin mülteci sorunuyla ilgili somut adımlar atması ve bu insanların evlerine dönmesine yardımcı olması gerektiğini belirtti.

HARİRİ MÜLTECİ SORUNUNA DİKKAT ÇEKTİ

Lübnan Başbakanı Hariri ise ülkesinin terörle mücadele, Suriyeli mültecilerin barınması ve ülkeyi ilgilendiren diğer sorunlarla ilgili konularda kararlı olduğunu kaydetti. ABD’nin Suriyeli mülteciler konusunda verdiği desteğe teşekkür eden Hariri, bu konuda çok çaba harcadıklarını söyledi.

Katar kriziyle ilgili bir soruya cevap veren Hariri, “Diyalog bu sürecin çözümü için en iyi yoldur” dedi ve son günlerdeki çabaların önemli olduğunu vurguladı.

HARİRİ: HİZBULLAH, SURİYE’YE GİREREK EN BÜYÜK HATAYI YAPTI, KENDİLERİNE DE SÖYLEDİM

Hariri, Hizbullah’la ilgili olarak da “Suriye’ye girmelerine kesinlikle karşıyım. Bence yaptıkları en büyük hata. Doğrudan kendilerine de söyledim” dedi.

TRUMP: 24 SAAT İÇİNDE HİZBULLAH AÇIKLAMASI YAPABİLİRİM

Bu arada ABD Kongresi’nde Hizbullah’a yeni yaptırımlar öneren tasarının gündeme geldiğini belirten ve Beyaz Saray’ın bu konudaki pozisyonunu soran bir basın mensubuna Trump, ilgili komutan ve yetkililerle gerekli görüşmeleri yaptığını ve 24 saat içinde konuyla ilgili bir açıklama yapabileceğini dile getirdi.

 

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/abd/201707261029428432-trump-obama-gerekeni-yapsaydi-suriyede-rusya-iran-olmazdi/