Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Başkan Donald Trump’ın 2015’te İran’la varılan nükleer anlaşmayı, onaylamadan Kongre’ye göndermeye hazırlandığı açıklandı. Bu durum Tahran’a yeni yaptırımlar uygulanmasının önünü açabilir.

Adı açıklanmayan bir yönetim yetkilisine göre Trump, İran’la nükleer anlaşmanın Amerika’nın çıkarları açısından yüz kızartıcı olup olmadığı olasılığını tartıyor. Amerika, 15 Ekim tarihine kadar İran’ın anlaşmaya uyup uymadığını doğrulamak durumunda. Trump bu aşamayı atlayarak kararı Kongre’ye bırakacak.

Aynı yetkili, Trump’ın gelecek hafta daha şahin bir İran stratejisi açıklamaya da hazırlandığını belirtti. Başkan Trump, kampanya döneminden bu yana İran’la nükleer anlaşmayı iptal edeceğini söylüyordu. Kongre’de çoğunlukta olan Cumhuriyetçiler ve bazı Demokrat Partili üyeler de İran’la varılan nükleer anlaşmaya karşı çıkıyor.

Bu durumda 2015 tarihli anlaşma tamamen iptal edilmeyecek ancak Kongre’ye gönderilecek. Kongre’nin anlaşmayla askıya alınan yaptırımları yeniden uygulayıp uygulamamaya karar vermek için 60 gün zamanı olacak. Olası bir iptal, tarafların anlaşmayı yeniden görüşmesinin de yolunu açacak. Ancak İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, bunun bir seçenek olmadığını söylüyor.

Beyaz Saray, 90 günde bir İran’ın anlaşmanın koşullarına uyup uymadığını onaylıyor. Bir sonraki tarih 15 Ekim. Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Huckabee Sanders, Başkan Trump’ın ekibinin desteğiyle bir karara vardığını söyledi, ancak bu kararın ne olduğunu açıklamadı.

Obama döneminde imzalanmıştı

İran, anlaşmayı Barack Obama yönetimi döneminde 2015’te Amerika, İngiltere, Çin, Fransa, Almanya ve Rusya ile birlikte imzalamıştı. Anlaşmanın öncelikli hedefi İran’ın uranyum zenginleştirme programını askıya almasını sağlamak, böylece nükleer bomba üretmesinin önüne geçmek. Bunun karşılığında Amerika ve müttefikleri İran’a uygulanan ve İran ekonomisini derinden sarsan yaptırımların büyük kısmını kaldırmayı vadediyordu.

İran son zamana kadar anlaşmaya uyuyordu. Ancak Beyaz Saray, İran’ın anlaşmanın özünü ihlal ettiğini söylüyor. Başkan Trump her fırsatta tek taraflı olduğu ve İran’a çok avantaj sağladığı gerekçesiyle anlaşmayı eleştiriyor. Yönetim, İran’ı uluslararası teröre destek olmakla ve İsrail’in yok edilmesi için çağrı yapmakla suçluyor.

 

Fotoğraf: AP

Kaynak: https://www.amerikaninsesi.com/a/trump-iranla-yapilan-nukleer-anlasmayi-kongreye-goturebilir/4058384.html