Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u ağırlayan ABD Başkanı Donald Trump, ortak basın toplantısında Suriye ve İran’la ilgili kritik mesajlar verdi. Macron’un Suriye’de kalmasını istediği Trump, derhal çekilmeye yönelik açıklamalarını yumuşattı:

”Eve dönmek istiyoruz, eve döneceğiz. Ama güçlü ve kalıcı iz bırakmak istiyoruz. Macron’la görüşmelerimizin büyük bölümünü bu oluşturdu.”

Macron, Suriye’de siyasi hedefin Suriyelilerin barış içinde yaşamasını garanti etmek olduğunu, Suriye’de ne yapılması gerektiğini gelecek aylarda değerlendireceğini dile getirdi. Fransa Cumhurbaşkanı, ülkesinin Suriye’deki operasyonlarının ne zaman biteceğine dair bir tarih vermenin imkânsız olduğunu söyledi.

Trump ”İran’a Akdeniz’e ulaşma fırsatı vermeyiz.” iddiasında bulundu.

Hakkında “Avrupa Birliği’nin yeni lideri mi olacaké’ spekülasyonları yapılan Macron da AB’nin İran’la nükleer anlaşmanın değiştirilmeden muhafaza edilmesine yönelik pozisyonundan geri adım attı. İran’la nükleer anlaşmanın değiştirilmesine yeşil ışık yakan Fransa Cumhurbaşkanı, “şu andan itibaren ABD ile birlikte yeni bir anlaşma üzerinde çalışmak istediğini” belirtti.

Yeni anlaşmanın İran’ın nükleer faaliyetlerini 2025’e dek kısıtlaması gerektiğini söyleyen Macron, aynı zamanda uranyum faaliyetlerine ve balistik füze programına nokta koyması gerektiğini savundu.

Yıllar süren müzakerelerin ardından 14 Temmuz 2015’te BM Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesi artı Almanya’nın (5+1) İran’la imzaladığı anlaşma (JCPOA), BM Güvenlik Konseyi’nde onaylanarak yürürlüğe girmişti. Yeni bir anlaşmayı Tahran’ın kabul etmesi imkânsız gözükürken olası şartları da uluslararası hukuka aykırı kaçıyor.

Trump ise İran’la yeni anlaşma fikrine destek verirken ”Ancak sağlam temelleri olmalı” diye ekledi.

Fotoğraf: Reuters / Jonathan Ernst

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/abd/201804241033165196-trump-suriye-iran-mesajlari/