Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Çin ziyaretinin ikinci gününde resmi temaslar kapsamında Devlet Başkanı Şi ile bir araya gelen ABD Başkanı Trump, ticaret açığına değinmeyi ihmal etmedi. Bu sorunun öncelikli olduğunu belirten Trump, buna karşın Çin'in kendi ülkesinin yararını düşündüğünü, dolayısıyla onları suçlamadığını, asıl suçlunun eski ABD hükümetleri olduğunu söyledi. Bu arada, Trump ve Şi, ABD Başkanı'nın ziyareti sırasında iki ülke arasında 250 milyar dolarlık anlaşma imzalandığını açıkladı.

ABD Başkanı Donald Trump, üç günlük resmi ziyaret kapsamında dün gittiği Çin'de ev sahibi ülke Devlet Başkanı Şi Cinping ile bir araya geldi. Başkent Pekin'deki Tiananmen Meydanı'nda bulunan Büyük Halk Salonu'ndaki görüşmede iki lider, iş birliği ve karşılıklı güven vurgusu yaptı.

​​Trump, Şi ile birçok konuda fikir birliği sağladıklarını belirtti. Kuzey Kore konusunda da aynı düşüncede olduklarını bildiren Trump, "Ne yazık ki bundan önceki hükümetlerimiz ABD-Çin ilişkilerinin kontrolden çıkmasına neden oldu ancak ben iki ülke arasındaki dengesizlikleri düzelterek her iki tarafın da menfaatine yönelik çalışacağım." değerlendirmesini yaptı.

Şi'ye "Bundan sonraki yıllarda dostluğumuzun süreceğine inanıyorum." diyen ABD lideri, "Sadece aramızdaki sorunları değil tüm dünyada güvenliği tehdit eden sorun ve krizleri birlikte çözeceğiz." dedi.

Öte yandan Trump, “ticaret açığına yol açan haksız ticari eylemler”i de eleştirdi. İki ülke arasındaki ticari ilişkinin “pek de eşit şartlarda ilerlemediğini” söyleyen Trump "Hepimizin bildiği üzere Amerika'nın Çin'e karşı verdiği ticaret açığı çok büyük. Akıl sınırlarını zorlayan bir rakam." dedi. ABD ve Çin'in bu konuya bir önce değinmesi gerektiğini vurgulayan Trump "Ama Çin'i suçlamıyorum. Sonuçta vatandaşlarının yararı için bir diğer ülkeden çıkar sağlayabilen bir devleti kim suçlayabilir?" diye konuştu. Trump asıl suçladığı tarafın, bu açığın oluşmasına izin veren önceki ABD hükümetleri olduğunun altını çizdi.

Şi de Trump ile geniş kapsamlı toplantılar yapma fırsatı bulduklarını belirterek, Çin devleti ve halkı adına ABD liderinin ülkelerine yaptığı ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Trump ile çok sayıda küresel ve bölgesel meseleye ilişkin derinlemesine görüş alışverişinde bulunduklarını aktaran Şi, Çin ve ABD arasındaki ilişkinin tüm dünyadaki barış, refah ve istikrarı ilgilendirdiğini söyledi. Şi, "Çin ve ABD için tek doğru yol, iş birliğidir" ifadesini kullanarak “daha iyi bir geleceğin ancak kazan-kazan ilkesi ile karşılanabileceğini” dile getirdi.

İki ülke arasındaki ilişkilerin ticaret, ekonomi ve kültürel dâhil birçok alanda hızlı bir gelişme kaydettiğine değinen Şi, "Çin, ABD ile Kore Yarımadası ve Afganistan gibi çok sayıda uluslararası meselede karşılıklı iş birliğini geliştirdi." diye konuştu. Bununla birlikte iki ülkenin bazı konular hakkında farklı görüşleri olabileceğinin de altını çizen Şi "Bundan doğal bir şey yok. Önemli olan bu meseleleri düzgün bir şekilde ele almak ve çözmek. İki ülke arasında farklılıklardan çok ortak çıkar var." dedi.

​Asya turu kapsamında Japonya ve Güney Kore'deki temaslarının ardından dün Pekin'e gelen Trump, Devlet Başkanı Şi'nin ikinci dönem liderliğe seçildiği Çin Komünist Partisi (ÇKP) 19. Ulusal Kongresi'nden sonra bu ülkeyi ziyaret eden ilk lider oldu.

 

Fotoğraf: AFP / Getty Images

Kaynak: http://www.turkishny.com/economy-news/7-economy-news/257317-trump-igneyi-kendine-cuvaldizi-cine-batirdi

            http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-41924821