Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

İngiltere’nin, ABD’nin Irak işgaline katılmasına yol açan eski başbakanı Blair, aradan geçen 10 yıla karşın, siyasete geri dönme kararı aldığını açıkladı. Blair, üstleneceğe role ilişkinse bilgi vermedi.

Eski İngiltere Başbakanı Tony Blair, İşçi Partisi’nin lideri olduğu 1997’de kazandığı seçim zaferinin 20. yılında, The Mirror gazetesine konuştu ve yeniden aktif siyasete döneceğini söyledi.

Bu kararı almasında İngiltere’nin AB’den ayrılma (Brexit) sürecinin etkili olduğunu söyleyen Blair, “Bu Brexit, siyasete daha fazla dahil olmam için doğrudan bir motivasyon kaynağı oldu. Elinizi kirletmeniz gerekiyor, ben de öyle yapacağım” dedi.

 ‘DEĞİŞİMLE TANIMLANAN BİR DÜNYADA YAŞIYORUZ’

Öte yandan Brexit anlaşmasının detaylarının gizli tutulduğunu kaydeden ve Muhafazakarları ‘sonuç ne olursa olsun İngiltere’yi AB’den çıkarmaya kararlı olmakla’ suçlayan Blair’in, siyasete ilgisinin tek nedeni Brexit değil. “Değişimle tanımlanan bir dünyada yaşıyoruz” diye konuştu.

“Politika tartışmalarının şekillendirilmesini denemekten aktif bir rol alacağım, bu da ülkede duyulmak ve yeniden bağ kurmak” diyen Blair, aktif siyasetten çekildiği günden bu yana değişen çok şeyin olduğunu da kabul etti.

‘KAFAMI KAPIDAN İÇERİ UZATTIĞIM ANDA TEPEMDEN AŞAĞIYA BİR KOVA BİLİNMEZLİK DÖKÜLECEK’

Sözlerini “Kafamı kapıdan içeri uzattığım anda tepemden aşağıya bir kova bilinmezlik dökülecek fakat bunun için gerçekten heyecan duyuyorum” diye sürdüren Blair, bugüne dek sessizliğini korumuş olmasının ülkesini umursamadığı anlamına gelmediğini söyledi.

Buna karşın Blair, sürekli dünyayı gezmesine neden olan ‘haftanın yedi günü sürdüren’ hayır işlerini milletvekili olmak için bırakmayacağını kaydetti. Blair, siyasete dönmekten kastının parlamento için yarışmak olmadığını belirtti.

BLAIR, İNGİLTERE’NİN MACRON’U MU OLACAK?

Fransa cumhurbaşkanlığının en güçlü adayı Emmanuel Macron’un Yürüyüş (En Marche!) hareketinin hatırlatılması üzerine ise “Bundan bahsetmiyorum” dedi. “Bir şeyleri siyasi bir harekete dönüştürebileceğimden emin değilim ama insanların destekleyeceği bir fikirler bütünü olduğunu düşünüyorum” diye ekledi.

 

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/avrupa/201705011028290827-ingiltere-tony-blair/