Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

İngiltere’de erken genel seçime 10 gün kala ülkenin iki büyük siyasi gücü olan Muhafazakâr Parti ile İşçi Partisi’nin liderleri canlı yayında ülke gündemine ilişkin soruları yanıtladı.

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılma kararı sonrası Brüksel ile yürütülen müzakerelere değinen Başbakan Theresa May, istediklerini elde edememeleri halinde hiçbir anlaşmaya imza atmayacaklarını söyledi.

Theresa May, daha önce dile getirdiği “anlaşma olmaması kötü bir anlaşmadan çok daha iyidir “ görüşünü yineledi

Ana muhalefetteki İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn ise Başbakan Theresa May’in aksine iktidara geldiğinde Brüksel ile bir anlaşmaya varmak için mücadele edeceğini söyledi.

“Referandum sonucunu kabul ediyoruz. Şimdi öncelik, ülkemizdeki istihdamı korumak için Avrupa pazarına serbest erişime olanak sağlayacak bir anlaşma elde etmek. Bunu biz yapabiliriz. Ayrıca Avrupa ile ilişkilerimizi de hesaba katmak zorundayız çünkü onlar bizim en yakın komşumuz.”

8 Haziran’da erken genel seçime gidilecek ülkede, Brexit’in yanı sıra ekonomi ve göçmen politikaları partilerin seçim kampanyalarının önemli bir parçası olmayı sürdürüyor.

 

Kaynak: http://tr.euronews.com/2017/05/30/ingiltere-basbakani-mayden-bruksele-istedigimizi-alamazsak-imza-atmayiz