Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

1965 yılında Beşiktaş’ta doğmuştur. 1987 yılında Deniz Harp Okulu’ndan Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak mezun olmuştur. 16 yılı denizde muhrip ve fırkateyn tipi gemilerde olmak üzere, 28 yıl süreyle yurt içi ve yurt dışında Deniz Kuvvetleri’nin çeşitli birimlerinde görev yapmıştır. 2000 yılında Deniz Harp Akademisi’ni bitirerek kurmay subay olmuştur. Norveç Askeri Ataşesi olarak 2007-2009 yıllarında Oslo’da bulunduğu sırada başta Svalbard Adaları olmak üzere kuzey kutbu ile ilgili gelişmeler ilgisini çekmiş ve kutuplarla ilgili çalışmalarına başlamıştır.

2002 yılında İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri Enstitüsü’nde yüksek lisans eğitimini tamamlayan ve aynı zamanda Uzak Yol Kaptanı olan Büyüksağnak, 2015 yılı başında kendi isteğiyle Deniz Kuvvetleri’nden emekli olmuştur. Bir yıllık lojistik sektör deneyiminin ardından 2016 yılı Şubat ayından bu yana Piri Reis Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. Aynı üniversitede doktora çalışmalarına ve bu kapsamda İTÜ Kutup Araştırmaları Merkezi Müdürü danışmanlığında kutuplar üzerine tez çalışmasına devam etmektedir.

Piri Reis Üniversitesi Denizcilik Meslek Yüksekokulu Lojistik Programı kurucusu olan Barbaros Büyüksağnak, Türkiye’de lojistik eğitimi veren üniversiteler arasında asgari ortak noktaları ve buna bağlı temel meslek dersleri ve içeriklerini lojistik sektörünün gereksinmeleri doğrultusunda belirlemek üzere LODER bünyesinde başlatılan Lojistik Eğitim Standartları (LES) projesinin iki koordinatöründen birisidir.

Koç Üniversitesi Denizcilik Forumu (KUDENFOR) ve Beşiktaş Kulübü Kongre üyesidir.

Deniz Kartalı adlı internet sitesinde köşe yazıları yazan Barbaros Büyüksağnak 2019 yılı Kasım ayında Anka Enstitüsü Bilim Danışma Kurulu ve Yazar kadrosuna katılmıştır.