Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

ABD Başkanı Donald Trump’ın ”Suriye’de kalmamızı istiyorsanız finanse edersiniz.” diye baskı yaptığı Suudi Arabistan, Pentagon’un YPG’nin öncülüğünde Suriye’nin kuzeyinde oluşturduğu Sınır Muhafızları Gücü’nü finanse etmeye başladı.

Hem Suriye hükümetine yakın el Vatan gazetesi hem de Suriyeli muhaliflerin “Baladi News” sitesi, PYD/YPG’nin öncülük ettiği ve Arapların El Senadid Kuvveti’nin katıldığı Sınır Muhafızları Gücü’nün Suudi Arabistan tarafından desteklendiğini duyurdu.

El Vatan sınır muhafızları gücünün kurulma sürecinin başladığı yer olarak PYD/YPG’nin kontrolündeki bölgenin Haseke vilayetini gösterdi. “Baladi News”, Suriye’nin Irak sınırında, Musul kentine yakın Yarubiye’de sınır muhafızları kayıtlarının başladığını kaydetti. Sahada Suudi askeri danışmanlar olduğuna dair haberler de geldi.

“Rasulayn’a hendek, Türkiye sınırına kontrol noktaları”

PYD/YPG unsurlarının, Suriye-Türkiye sınırındaki Rasulayn kentinde hendekler kazdığını ve sınıra beton bariyerler yerleştirdiğini yazan “Baladi News”, yeni gücün Suriye-Irak-Türkiye sınırında kontrol noktaları oluşturmaya hazırlandığını aktardı.

“Gençler parasızlıktan katılıyor”

Haberlerde PYD/YPG’nin Suudi Arabistan’ın finanse ettiği yeni sınır muhafızlarına katılım için izin verdiğini belirten yerel kaynaklar, ”Bölgedeki ekonomik sıkıntının büyümesinden ötürü gençler sınır muhafızlarına katılıyor.” dedi.

Buna göre 2 yıl görev yapacak muhafızlar, adam başı 200 dolar maaş alacak.

Suriye Aşiretleri Yüksek Konseyi denilen oluşumun sözcüsü Hammad Esad ise yeni sınır muhafızları gücünün YPG’nin yalanlarına göz yumma ağının bir parçası olduğunu dile getirdi.

“Riyad-Ankara ihtilafı körüklenecek”

El Senadid Kuvveti, 2014’te Şamma aşireti tarafından IŞİD’le savaşmak için kurulmuştu. Aslında Şammar aşireti ile Suudi Arabistan arasında büyük görüş ayrılıkları olduğunu söyleyen Esad ”Suudierin bu güçteki rolüyle ilgili sızıntı yapılması, Riyad ile Ankara arasındaki ihtilaf ve gerilimi tırmandırma çabasıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

Ocak ayında ABD ile ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon Suriye’nin kuzeyinde 30 bin kişilik bir “sınır muhafız gücünün” kurulacağını açıklamıştı. Ankara, buna çok sert tepki göstermişti.

Fotoğraf: AFP 2018 / Delil Souleiman

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201805281033626163-trump-suriyede-pamuk-eller-cebe-diye-baski-yaptigi-suudi-arabistan-ypg-onculugunde-sinir-muhafizlari-gucunu-finanse-ediyor/