Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Suriye yönetiminin Şam’da Rusya’nın garantörlüğünde Suriyeli Kürtlerle federasyonu tartıştığı öğrenildi. Suriyeli Kürt siyasetçi Dr. Ferid Sedun, Kürtlerin federasyon talepleriyle ilgili Suriye yönetimi ile görüşmek için başkent Şam’a geldiklerini belirterek, görüşmelerde Rusya’nın da garantör olduğunu söyledi.

Rusya, Türkiye’nin PKK’nın Suriye kolu olmakla suçladığı Demokratik Birlik Partisi (PYD) dışındaki Kürt partilerle ve Kürt siyasetçilerle de yoğun bir görüşme trafiği yapıyor. İki hafta önce Lazkiye’deki Hmeymim Askeri üssüne aralarında PYD ve Suriye Kürtleri Ulusal Konseyi’nin de (ENKS) olduğu 24 Kürt partisini çağıran Rusya, bu kez önemli önde gelen Kürt temsilcilerle görüşmeler yapıyor. Rusya bu temsilcilerin Suriye yönetimiyle de görüşmesini sağlıyor.

‘AMACIMIZ FEDERASYON İLE İLGİLİ BİR YOL AÇMAK’

Görüşmelerde yer alan Kürt siyasetçi Dr. Ferid Sedun, Sputnik’e yaptığı açıklamada Suriye yönetimiyle federasyonu görüşmek için bugün Kamışlı’dan Şam’a geldiğini belirtti. Sedun, “Rusya geçen günlerde Kamışlı kentine gelerek bizle görüşmeler yaptı. Görüşmelerin devamı konusunda ve daha sağlıklı olması için bizi Suriye yönetimi ile görüştürmek istediler. Rusya ayrıca bizi Lazkiye’deki Hmeymim askeri üssüne de davet etti. Biz de onların teklifini kabul ettik. Ben ve iki bağımsız Kürt siyasetçi arkadaşım bugün Şam kentine geldi.Üçümüz de Kürt siyasetçi ve aydınları olarak geldik. Bizim amacımız federasyonu imzalamak değil. Amacımız federasyon konusuyla ilgili bir yol açmaktır. PYD ve ENKS bu toplantılara geldiğinde önleri açılmış olsun. Bugün Hmeymim askeri üssündeki Rusların yanına gidip görüşmeler yapacağız. Ruslarla görüştükten sonra Şam’a tekrar gelip Suriye yönetimi ile görüşeceğiz. Ruslarla ve Suriye yönetimi ile bu iki gün içerisinde görüşmeler yapacağız. Görüşmelerde Suriye’de Kürtlere bir federasyonun verilmesini talep edeceğiz. Bizim için Suriye’nin geneli önemli değil. Bizim için Suriye’nin Kürtlerinin durumu önemlidir. Ortak bir karar almak istiyoruz” dedi.

‘RUSYA GARANTÖR OLDUĞU İÇİN BU GÖRÜŞMELERE GELDİK’

Görüşmelerde Rusya’nın garantör olduğunu ve Moskova’nın bu görüşmelere çok önem verdiğini vurgulayan Sedun, şöyle devam etti: “Rusya garantör olduğu için bu görüşmelere geldik. Rusya, Suriye hükümeti üzerinde baskı yapıyor. Suriye hükümeti diyor ki ‘Ben toplumun, halkların ve aydınların haklarını vermem. Ama Rusya bize ‘Siz ne istiyorsanız onu söyleyin biz Suriye hükümetine bunu söyleriz. Onlarla konuşuruz. Suriye hükümeti size otonom verirse kabul edin. Şimdiki imkanlarda otonom iyidir’ diyor.” Suriye’deki Kürtlerin sorunlarının çözülmesi halinde Suriye hükümetinin üzerindeki ağırlığın hafiflemiş olacağını savunan Sedun “Bundan dolayı Rusya, Kürt sorununun çözülmesini istiyor” ifadelerini kullandı.

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/columnists/201701131026757987-suriye-yonetimi-kurtlerle-federasyonu-gorusuyor/