Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Türkiye kökenli olmasına rağmen her fırsatta kendi ülkesini aşağılayan, Almanya’da kabul edilen sözde Ermeni soykırımı tasarısını tanıyan tasarıya imza atan Türk kökenli Almaya Federal Meclis Üyesi Cem Özdemir’e (cem.oezdemir@bundestag.de) 19 Haziran 2019 tarihinde Kaiser-Wilhelm-Gedachtniskirche Şapeli’nde gerçekleşen törenle Ermeniler ve Türkler arasında köprüler inşa ettiği için Raoul Wallenberg Madalyası verilmiştir.

Ödülü verenlerin Özdemir’in bu köprüleri yıllar önce attığını dikkate almamaları çok ilginçtir. Özdemir, Federal Meclis’in 2 Haziran 2016’da geçirdiği ve 1915’teki Ermenilerin toplu katliamlarını soykırım olarak kabul eden tasarının mimarıdır.

12 Mart 2015 tarihinde Özdemir, Erivan’daki sözde Ermeni soykırımı anıtını ziyaret etmiş Türkiye’yi de sözde soykırımı tanımaya çağırmıştı: “Bence Almanya açıkça Ermeni soykırımı meselesine atıfta bulunmalı. İki ülkenin bir arkadaşı olarak, Ermeni-Türkiye sınırını açmak için yardım etmeliyiz. Her iki ülkenin bir arkadaşı olarak, Ermeni-Türkiye ilişkilerinin Fransız-Alman veya Polonya-Alman ilişkileri gibi olması için çaba harcamalıyız.”

Cem Özdemir, 24 Nisan Ermeni Soykırımı’mın anma günü vesilesiyle Facebook’taki sayfasındaki paylaşımı şöyledir: “Ermenilerin ve diğer Hristiyanların tabi tutulduğu soykırımı bugün 104. kez anıyoruz. Bu korkunç faciayı ve Almanya’nın buna katılımını asla unutturmamalıyız. Bu konunun nihayet ders kitaplarımızda yer alma zamanı geldi.”

Adsız

Kaynak: https://www.ermenihaber.am/tr/news/2019/04/25/Almanya-%C3%96zdemir-Ermeni-Soyk%C4%B1r%C4%B1m%C4%B1/153573

Özdemir, 2016 yılında Federal Meclis’te 1915 tehcirini soykırım olarak tanıyan kararın alınmasını sağlayan kişidir. Karar, 2 Haziran 2016‘da “dikkate değer bir çoğunluk” la geçmiştir. Özdemir, kararın başkalarını işaret etmek için alınmadığını, Almanya’nın soykırım konusundaki sorumluluğunu kabul ettiğini açıklamıştır. Ona göre 1915’te Almanya Osmanlı İmparatorluğu’nun yakın bir müttefikiydi ve Almanya gibi soykırımı kabul etmeliydi.

Federal Meclis’teki oylamadan önce Özdemir şu açıklamayı yapmıştır: “Soykırım kadar barbarca bir şeyden söz etmek için hiçbir zaman uygun bir zaman yoktur. Uzun ve tartışmalı görüşmelerden sonra, bugün soykırımdan bahseden, açıkça Almanya’ya da atıfta bulunan bir girişime oy veriyoruz ve bu suçun Almanya’yı Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleşmesi ve iki ülke arasındaki yakınlaşma için çalışmaya zorladığını tespit ediyoruz.”

Uluslararası Raoul Wallenberg Vakfı, (IRWF) Bundestag Soykırım Yasası’nın hazırlanmasında ve yasalaşmasında oynadığı önemli rol için Türk kökenli Alman politikacısına ödül vererek vakfın amacından uzaklaşmıştır. Törende Vakıf, Pastor Annemarie Werner tarafından temsil edilmiştir.

( http://www.raoulwallenberg.net/news/bundestag-member-cem-ozdemir-was-awarded-the-raoul-wallenberg-medal/ )

YAZININ TAMAMI İÇİN LÜTFEN AŞAĞIDAKİ PDF DOSYASINA BAKINIZ

[pdf-embedder url=”http://ankaenstitusu.com/wp-content/uploads/2019/07/Sözde-Ermeni-Soykırımını-Tanıyın-Diyen-Cem-Özdemir’e-Raoul-Wallenberg-Madalyası-Neden-Verildi-1.pdf” title=”Sözde Ermeni Soykırımını Tanıyın Diyen Cem Özdemir’e Raoul Wallenberg Madalyası Neden Verildi (1)”]