Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Kuzey Kore kaynaklı nükleer tehdidin ve iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin masaya yatırılmasının beklendiği zirve, ABD’nin Suriye’deki Şayrat hava üssüne yönelik saldırısının gölgesinde başladı.

ABD Başkanı Donald Trump ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, iki gün sürecek Çin-ABD zirvesinin ilk gününde Trump’ın Florida’nın Palm Beach sahilindeki malikanesinde bir araya geldi.

Görüşme, ABD’nin Suriye’nin Humus kentindeki Şaryat hava üssünü vurmasının gölgesinde kaldı.

‘Şİ’YLE ŞİMDİDEN DOST OLDUK AMA HENÜZ HİÇBİR ŞEY ALAMADIM‘

Şi’yle birlikte kameralar karşısına geçen Trump, ilk kez yüz yüze görüşme fırsatı bulduğu Şi ile uzun bir sohbet gerçekleştirdiklerini belirtti. Trump, şimdiden ‘dost olduklarını’ ifade etti söyledi ve “Ama daha hiçbir şey alamadım” diyerek espri yaptı.

Şi onuruna verilen yemeğe Trump’ın üst düzey danışmanlarının yanı sıra kızı Ivanka Trump ve damadı Jared Kushner de katıldı. Beyaz Saray yetkilileri, sahil malikanesinin iki lider için tanışma niteliğindeki zirvenin rahat bir havada geçmesi için tercih edildiğini açıkladı.

‘ÇİN, KUZEY KORE’NİN NÜKLEER İHTİRASLARININ FRENLENMEK İÇİN DAHA FAZLA ÇABA GÖSTERMELİ‘

Trump, Florida’ya giderken başkanlık uçağında gazetecilere yaptığı açıklamada, Kuzey Kore konusunun zirvenin öncelikli meselesi olacağına dikkati çekerek, Çin’den Pyongyang yönetiminin nükleer ihtiraslarının frenlenmesi için ‘daha fazla çaba göstermesini’ istediklerini vurguladı.

Pekin’den bu konuda somut olarak ne beklediklerini söylemezken, ABD’nin Çin ile yaptığı ‘kötü’ ticaret anlaşmalarıyla Pyongyang’ın provokasyonları arasında bağ olduğunu savunan Trump, “Bu iki mesele birbirine karışıyor” dedi.

Trump, Çin’in Kuzey Kore üzerinde baskıyı arttırmaması halinde ülkesinin tek başına hareket edeceğini yineledi.

NE OLMUŞTU?

Gerek kampanya sürecinde gerekse başkanlığının ilk günlerinde Çin’e karşı sert eleştiriler yönelten Trump, Çin ile ABD arasındaki dış ticaretindeki dengesizliğin Amerikan şirketlerinin ve çalışanlarının aleyhine olduğunu vurgulamıştı.

Trump, zirve öncesinde ABD’nin dış ticaret açığının azaltılmasına yönelik tedbirler öngören başkanlık kararnamelerine imza attı.

Çin ile ticaretten kaynaklanan 347 milyon dolarlık dış ticaret açığı, ABD’nin 502 milyon doları bulan toplam dış ticaret açığının önemli bir bölümünü oluşturuyor.

Öte yandan Şi’nin, Trump’tan ABD’nin Çin’in Güney Çin Denizi’ndeki egemenlik tartışmalarına müdahil olmamasını ve Tayvan’a yönelik yakınlaşma adımlarıyla ülkesinin Çin halkının uluslararası alandaki tek temsilcisi olmasını öngören ‘Tek Çin’ politikasını sorgulamaya açmaktan kaçınmasını talep etmesi bekleniyor.

 

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/abd/201704071027977910-cin-abd-kuzey-kore/