Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkezi Komitesi Genel Sekreteri Şi Cinping, ÇKP’nin ulusal güvenlik çalışmalarına yönelik liderliğinin güçlendirilmesinin önemine değinerek, Çin rüyasının güvence altına alınması gerektiğini vurguladı. Aynı zamanda ÇKP Merkez Komitesi Ulusal Güvenlik Komitesi Başkanlığı görevini de yürüten Şi Cinping, dün komitenin ilk toplantısında konuşma yaptı.

Şi, ulusal güvenlik düşüncesinin kapsamlı şekilde yerine getirilmesi için bir yandan gelişme sonuçlarıyla ulusal güvenliğin temelinin sağlamlaştırılması, diğer yandan da ekonomik ve toplumsal gelişime fayda sağlayan güvenli bir atmosfer yaratılması gerektiğini kaydetti.

Şi Cinping, ÇKP’nin ulusal güvenlik çalışmalarına yönelik liderliğinin güçlendirilmesine dikkat çekerek, “iki 100 yıllık” hedefe ulaşılması ve Çin ulusunun canlandırılması için “Çin rüyasınıngüvence altına alınması gerektiğini vurguladı.

Halk ve siyaset güvenliği ile devlet çıkarlarının her şeyden önce tutulmasının önemine işaret eden Şi, risklerin, ortaya çıkmadan önce etkili şekilde engellenmesi gerektiğinin altını çizdi. Şi ayrıca, sorumlu ülke rolünün yerine getirilerek, dünya ülkeleriyle birlikte insanlığın kader ortaklığının oluşumunun hızlandırılmasının ve akılcı düzenlemelerle de toplumun bütün kesimlerinin ulusal güvenliğin korunmasına katkıda bulunmasının önemine dikkat çekti.

Yeni dönemde siyasi güvenliğin iyi bir şekilde korunması ve ulusal güvenlik sisteminin iyileştirilmesi gerektiğinin altını çizen Şi, ulusal güvenlik stratejisi ile politikasının tamamlanmasının da önemini hatırlattı.

Şi son olarak, ulusal güvenlik kabiliyeti inşasının güçlendirilmesi, ciddi risklerin önlenmesi, hukuki güvencenin pekiştirilmesi ve ulusal güvenlik bilincinin arttırılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Kaynak: http://www.critürk.com/haber/siyaset/xi-jinpingden-ulusal-guvenlik-vurgusu-53856