Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

İran devlet televizyonu, ülkedeki cumhurbaşkanlığı seçimleri sonucunda Hasan Ruhani’nin zaferini ilan etti.

İran devlet televizyonu, reformist olarak tanımlanan Ruhani’nin, en yakın rakibi olan muhafazakar İbrahim Reisi’yi geride bırakarak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kesin bir zafer kazandığını duyurdu.

RUHANİ 22.8 MİLYON, REİSİ 15.5 MİLYON OY ALDI

İran İçişleri Bakanlığı’na göre, seçimlerde Ruhani 22.8 milyon alırken, Reisi’nin oyları 15.5 milyonda kaldı. Bakanlık yetkilileri, şu ana kadar 38.9 milyon oyun sayıldığını, sayma işlemlerinin devam ettiğini belirtiyor.

Diğer iki aday, Mustafa Mir Selim 297 bin 276 oy alırken, Mustafa Haşimiteba’ya 139 bin 331 oy çıktı.

HALK SANDIĞA RAĞBET GÖSTERDİ

İran hükümetine göre, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy kullanmaya hakkı olan 56 milyon kişiden 40 milyondan fazlası sandık başına gitti. Ruhani 2013’te ilk kez cumhurbaşkanı seçildiğinde 18.6 milyon oy almıştı.

REİSİ YANLISI GAZETECİ: HIZLI BİR ÇÖKÜŞ

İbrahim Reisi yanlısı muhafazakar Keyhan Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Yardımcısı Fazli Nejad da attığı tweette, Reisi’nin seçimleri kaybettiğini şu sözleriyle aktardı: “Muhammed Bakır Galibaf’ın oyları (Reisi’ye) gelmedi. Mustafa Mir Selim çekilmedi. Bu durum seçime kısa süre kala hızlı bir çöküşe sebep oldu.”

Yine Reisi destekçilerinden Maşrik News Genel Yayın Yönetmeni, Twitter hesabından, “Şu ana kadar açılan sandıklarda Ruhani’nin oyları 2013 seçimlerinde aldığı oya ulaşmıştır. Seçimleri kimin kazandığı bellidir. Rakibimizi tebrik ediyorum” değerlendirmesini yaptı.

İRAN’DA RUHANİ DÖNEMİ

Ruhani’nin göreve gelmesi sonrası Eylül 2013’te dönemin ABD başkanı Barack Obama ile telefonda görüşmesi, İran ve ABD liderleri arasında 1979’dan beri yapılan ilk direkt konuşma olmuştu. Ruhani, 2013’te cumhurbaşkanı seçilmeden önce 2003-2005 yıllarında İran’a nükleer programı nedeniyle uygulanan yaptırımların kaldırılması için yapılan görüşmelerde baş müzakereci olarak görev yapmıştı. İran’a nükleer programı nedeniyle uygulanan yaptırımların kaldırılması için uzlaşıya varılması da Ruhani’nin cumhurbaşkanlığı döneminde geçen yıl gerçekleşti.

 

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201705201028538685-iran-ilk-sonuclar-ruhani-onde-gosteriyor/