Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

SDG petrol zengini Deyr ez Zor’un yönetilmesi için sivil konsey kurulduğunu açıkladı. Amerika’nın destek verdiği ve YPG’nin çoğunluğunu oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri bölgenin tamamını IŞİD’den almak için Suriye ordusuyla yarışıyor.

SDG yüz aşireti, bölgeyi yönetmeleri için bir konsey oluşturmaları amacıyla görevlendirdi. Konsey, önceliklerinin evlerinden olan binlerce kişinin geri dönüşüyle temel hizmetleri sağlamak olduğunu kaydetti. Konsey, Amerika liderliğindeki koalisyondan da yardım istedi.

Yeni kurulan Deyr ez Zor Sivil Konseyi’nden yapılan açıklamada, “Bölgedeki insanların ilişkilerini sağlamlaştırmak istiyoruz.” denildi. Ancak birçok Arap aşireti karar alma konusunda etkili olmadıklarını belirtiyor ve YPG’yi kendilerine yönelik ayrımcılık yapmakla suçluyor. Aşiretler gençlerin zorla silah altına alındığını da kaydediyor. YPG bu iddiaları reddediyor.

SDG Deyr ez Zor’a yönelik bu ayın ilk günlerinde saldırı başlatmıştı ve Cumartesi günü, Deyr ez Zor’da önemli bir doğal gaz alanını ele geçirmişti. Fırat’ın diğer tarafında da Suriye güçleri İran milisleri ve Rusya’nın hava desteğiyle IŞİD’in Deyr ez Zor’da rejim güçlerinin elinde bulunan bölgelerdeki kuşatmasını kırmıştı.

Deyr ez Zor’daki gelişmeler Amerika’nın desteklediği güçlerle Suriye ordusunu çok yakın hale getirdi. İki taraf arasında bir çatışma ihtimali endişelere neden oluyor.

 

Fotoğraf: Reuters

Kaynak: https://www.amerikaninsesi.com/a/amerikanin-destekledii-gucler-deyrzorda-sivil-konsey-kurdu/4042215.html